Dobitnik Fildsove medalje, koja se smatra Nobelovom nagradom za matematiku, prihvatio je poziv francuskoga predsednika Emanuela Makrona da zapliva u političkim vodama.
Francuz Sedrik Vilani, naučnik koga još nazivaju „Lejdi Gagom francuskih matematičara”, otkrio je novu strategiju za promociju razvoja robotike i veštačke inteligencije u Francuskoj, koja bi tu zemlju trebala da stavi rame uz rame sa svetskim silama na tom području, Sjedinjenim Američkim Državama i Kinom.
Dobitnik Fildsove medalje, koja se smatra Nobelovom nagradom za matematiku, prihvatio je poziv francuskoga predsednika Emanuela Makrona da zapliva u političkim vodama. Makron je za njega od početka imao velike planove, a sada je, najavljeno je, kucnuo trenutak da oni postanu stvarnost.
Za razliku od svojih kolega, rado je primio
ulogu matematičkog ambasadora, leteći s
kontinenta na kontinent, kako bi, kako
je naveo je ugledni magazin „Njujorker”,
„prenosio matematičko jevanđelje” po svetu.
Ambiciozni mladi predsednik Francuske ne boji se promena i preokreta. Kada je reč o nauci, najveći koraci, kako je sam naveo, biće na području veštačke inteligencije. „To je trka u nuklearnom naoružanju našeg doba”, objasnio je pre nekoliko dana Makron.
Makron i Vilani (Geti)
Novu strategiju predstaviće Sedrik Vilani koji je proteklih meseci sve angažovaniji na francuskoj političkoj sceni. Ali, on je prepoznatljivo i pamtljivo lice već neko vreme. Iza sebe ima rad i rezultate. Najveće priznanje bila je ugledna nagrada Fildsova medalja koja se svake četiri godine dodeljuje matematičaru mlađem od 40 godina. Vilani je nagradu dobio 2010. sa 36 godina i, kako je rekao, za njega je „to bio poslednji voz”.
Iz drugih razloga Vilanija smatraju i matematičkom „zvezdom”. Gde god da krene, pleni pažnju svojim izgledom. Njegov zaštitni znak su trodelna odela, ekstravagantna mašna oko vrata u živim bojama (koje kupuje u prodavniama za glumce), starinski džepni sat i broševi u obliku pauka.
Za razliku od svojih kolega, Vilani je rado primio ulogu matematičkog ambasadora, leteći od jednog događaja do drugog, s kontinenta na kontinent, kako bi, kako je naveo je u njegovom profilu ugledni magazin „Njujorker”, „prenosio matematičko jevanđelje” po svetu.
Vilani je u dosadašnjim nastupima isticao važnost većeg kontakta između nauke i politike. „Sadašnji kontakt nije dovoljan. Deo mog zadatka je da ojačam te veze. Francuska treba da vodi ostatak Evrope”, objasnio je matematičar.
Makron računa na veru i snagu koju Sedrik Vilani kao novo lice može da donese na političku scenu. Uključuje ga u važne sastanke, a nakon što je učestvovao u poseti Kini, sledećeg meseca putuje sa njim u SAD.
(Izvor Sputnjik)
Dva intervjua sa Sedrikom Vilanijem pročitajte OVDE.