Stare 300.000 godina, otkrivene su u Engleskoj.
Dve velike praistorijske sekire otkrivene su u dubokim sedimentima ledenog doba na jugu Engleske.Ručne sekire su kamena oruđa koja su istanjena ili izlomljena sa obe strane kako bi se dobio simetričan oblik i dugačke oštrice. Veruje se da se ova vrsta alata obično držala u ruci i da se možda koristila za ubijanježivotinja i sečenje mesa.Oruđe staro 300.000 godina pronađeno je među 800 artefakata zakopanih na padini iznad doline Medvej u Kentu.
„Ova oruđa opisujemo kao džinovska kada su duga preko 22 centimetra, a dva pronađena primerka pripadaju toj grupi”, rekla je Leti Ingrej, viši arheolog iz Instituta za arheologiju Univerziteta Koledž u Londonu (UCL).Veća od dve ručne sekire, dugačka je tridesetak centimetara i jedna je od najdužih pronađenih u Britaniji, objašnjava Leti Ingrej, koja je učestvovala u iskopavanju.Ali ove posebne ručne sekire „toliko su velike da je teško zamisliti da su se mogle lako držati i koristiti”, navodi arheolog.U to vreme dolina Medvej bila je glavno lovište kojim su lutali jeleni, konji, praistorijski slonovi i lavovi s pravim kljovama.
„Program naučne analize, koji uključuje stručnjake Univerziteta Koledž i drugih britanskih institucija sada će nam pomoći da shvatimo zašto je to mesto bilo važno drevnim ljudima i kako su im kameni artefakti, uključujući velike ručne sekire, pomogli da se prilagode izazovima ledenog doba i okruženja“, istakao je dr Met Poup iz Instituta za arheologiju.
Arheološki tim je došao do još jednog otkrića na ovom prostoru – starog rimskog groblja.Istraživači navode da su na tom groblju ljudi sahranjivani od prvog do četvrtog veka. Na tom lokalitetu pronađeno je 25 posmrtnih ostataka, od kojih je 13 kremirano.Zbirke keramike i životinjskih kostiju pronađene u blizini verovatno ukazuju na rituale tokom sahrana.
(RTS)