ПЕТА ДИМЕНЗИЈА

СМРТ ОВАКО ИЗГЛЕДА

Visited 1.478 times, 1 visit(s) today
Shutterstock Love

Научници годинама покушавају да утврде могу ли блиска искуства да се објасне можданом активношћу.

Бела светлост, сусрет с неком надреалном силом, живот који вам пролети пред очима – све су то излизани клишеи повезани с умирањем, али истраживања показују да су ти феномени заправо изненађујуће чести током блиских искустава са смрћу, пише IFL Science. Научници годинама покушавају да утврде могу ли блиска искуства са смрћу да се објасне можданом активношћу.

Промене у току умирања

За почетак, студије су откриле да мождани удари, напади и повреде мозга могу да доведу до абнормалних функција медијалног темпоралног подручја и темпоропаријеталног споја, што резултира психолошким искуствима која наликују блиским искуствима са смрћу. Неки напади такође могу да изазову промењену активност унутар инсуларног кортекса, што повремено ствара интензивне осећаје екстазе и друге појаве повезане с умирањем.

Оно што знамо јесте да отприлике једна од десет особа тврди да је доживела неку врсту блиских искустава са смрћу, било током срчаног застоја, порођаја или након што их је ударио гром.

Надаље, уочене су промене у осцилацијама можданих таласа код пацова који су имали срчане ударе, што имплицира да се мождана активност може радикално променити када умиремо. Ипак, док сви ови налази упућују на неуролошко објашњење блиских искустава са смрћу, загонетка која је окружује тек треба да буде решена. Оно што знамо јесте да отприлике једна од десет особа тврди да је доживела неку врсту блиских искустава са смрћу, било током срчаног застоја, порођаја или након што их је ударио гром.

Таква се искуства могу идентификовати помоћу Грејсонове лествице близине смрти, која квантификује различите аспекте тих искустава, укључујући промењену перцепцију времена, појачану осетљивост и осећај одвојености од физичког тела.

Као психоактивна супстанца

Занимљиво је да су многи од ових феномена повезани са REM фазом спавања, када је мозак врло активан и када се појављују живописни снови. Истовремено, други аспекти блиских искустава са смрћу јако наликују учинцима одређених психоактивних дрога. Након што су прочитали писане извештаје о хиљадама блиских искустава са смрћу и искуствима на дрогама, тим научника је закључио да кетамин најдоследније ствара халуцинације сличне блиским искуствима са смрћу и често изазива осећај напуштања тела.

Интригантно је да је способност кетамина да блокира NMDA рецепторе у мозгу повезана са смањењем оштећења након можданог удара. То је навело научнике на нагађање да мозак отпушта сличне хемикалије у тренутку смрти у покушају да заштити и одржи неуроне у животу како опада ниво кисеоника.

Др Стивен Лорисиз Белгије је открио да смањени доток крви у мозак изазива гашење периферног вида, што резултира својеврсним тунелским видом који наликује искуству путовања мрачним ходником ка јаком светлу.

Иако недоказана, слична теорија каже да би диметилтриптамин (DMT) могао да обавља исту функцију, а неки научници нагађају да мозак лучи овај молекул када умремо. Занимљиво је да је недавна студија показала да је искуство на DMT-у често запањујуће слично блиском искуству са смрћу. Без обзира на то јесу ли ове хипотезе истините или нису, оне јачају аргумент да су, баш попут доживљаја на дрогама, блиски сусрети са смрћу вероватно изазвани променама у можданој активности, а не контактом с натприродном димензијом.

Уверљива објашњења

Један научник који је то покушао да докаже је др Стивен Лорис, неуролог у Централној универзитетској болници у Лијежу у Белгији. У недавном документарцу показао је како мозак ствара многе феномене повезане с блиским искуствима са смрћу, пружајући уверљива објашњења за ова бизарна искуства.

На пример, открио је да смањени доток крви у мозак изазива гашење периферног вида, што резултира својеврсним тунелским видом који наликује искуству путовања мрачним ходником према јаком светлу. Такође је показао како мозак претражује сопствену ризницу успомена како би произвео познате звукове и визије када је суочен с недостатком стимулуса, потенцијално објашњавајући зашто људи виде да им живот пролази пред очима или чују гласове када су близу смрти.

(Извор Б92)

Visited 1.478 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар