Научници су успешно узгојили угрожену врсту корала надајући се да ће обновити оштећене коралне гребене уз обалу Флориде којима приети релативно нова болест. Гребени на Флориди и Kарибима суочавају се с растућом претњом уништења због болести која лишава корале њихове боје и на крају доводи до одумирања.
Центар за спасавање корала на Флориди последњих је седмица узгојио стотине нових корала који припадају врсти кактусног корала у удању од 185 квадратних метара, у којем се налази укупно 18 врста флоридских корала угрожених болешћу. „Постоји потенцијал за размножавање ових корала… Тако да би се могли неки вратити у дивљину”, рекао је Џастин Зимерман, руководилац Центра за спасавање корала на Флориди.
Болест губитка коралног ткива први пут уочена је у близини Мајамија 2014, а до 2017. проширила се на најсевернији гребен Флориде и касније на Kи Вест на југу. Kоралне врсте које захвати та болест имају стопу одумирања од 66-100 посто, што је чини смртоноснијом од познатијег феномена избељивања који је обично узрокован вишим температурама воде повезаним с климатским променама.
Болест губитка кораљног ткива представља још једну претњу светским коралним гребенима, који се већ суочавају с егзистенцијалним опстанком због климатских промјена. „Велики број потомака које произведу спашени корали биће неопходан за обнову флоридског коралног гребена”, рекао је Џил Мекре из Kомисије за очување риба и дивљих животиња Флориде. Глобална мрежа за праћење кораљних гребена (GCRMN), коју подржава УН, у октобру је објавила да је 14 посто светских корала на гребенима већ изгубљено између 2009. и 2018.
(Извор Индекс)