Једни од највећих грабљиваца свога времена такође су били и веома брзи!
Потенцијална брзина за коју су ови двоножни диносауруси постизали још је предмет расправе. Научници са Универзитета Ла Риоја открили су отиске стопала диносауруса способних да достигну рекордну брзину. Живели су пре 120 милиона година на територији данашње Шпаније и припадали су истој групи као алосауруси. Брзина кретања теропода још није прецизно утврђена: на основу другачијег скупа података, стручњаци је процењују од 5 до 20 метара у секунди.
Међутим, све је остало на нивоу хипотеза: ниједна од савремених животиња нема исту анатомију, а птице се, иако имају доста сличности са овом древном врстом, због способности летења и компактње величине, крећу другачије. У новом истраживања пажљиво су испитивани трагови, које је највероватније оставио Carcharodontosauridae, праисторијска животиња чија је величина варирала од 6 до 14 метара. Они су у раном и средњем периоду креде били највећи предатори.
Да би израчунали њихову брзину, научници су измерили величину отисака стопала две јединке, упоређујући ову бројку с висином њихових кукова и дужином корака. Испоставило се да је један од диносауруса постизао брзину од 23,4 до 37,1 километара на сат, док је други трчао брже: од 31,7 до 44,6 километара на сат (до 12 метара у секунди). Ако су последња мерења тачна, онда овај диносаурус постаје један од три најбржа теропода на свету. Штавише: један од праваца отисака стопала показује глатко и константно повећање брзине, а други оштру промену смера трчања. То значи да је животиња била у стању да изводи различите маневре док трчи.
(Илустрације Pablo Navaro-Lorbés/Scientific reports)
(Извор Национална географија)