МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СТРУЈНИ УДАР НА ГЕНЕ

Visited 185 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Према новом истраживању које су спровели научници са Универзитета ETH Zürich у Швајцарској, у будућности нас можда чека преносни уређај који би могао неосредно деловати на побољшање људског здравља. Истраживачи су користили мале импулсе електричне енергије да би се код лабораторијских мишева с посебно дизајнираним људским ткивом гуштераче покренула производња инсулина. Ово би се у будућности могло употребити за покретање циљаних гена.

„Носиви електронски уређаји играју све већу улогу у прикупљању здравствених података појединаца за персонализоване медицинске интервенције. Међутим, они још не могу програмирати директне терапије јер не постоји непосредан електронски повезник (интерфејс). Ми нудимо карику која недостаје”, казали су швајцарски назчници. Овакво подстицање лучења инсулина могло би, на пример, помоћи некоме с дијабетесом. Наиме, истраживачи су у току студије имплантирали људске ћелије гуштераче у мишеве с дијабетесом типа 1 и затим их стимулисали једносмерном струјом из акупунктурних игала.

У експерименту је коришћена технологија регулације покретана истосмерном струјом (DART) која, кажу научници, спаја дигиталну технологију наших гаџета и аналогну технологију биолошких тела. Наиме, људи су рођени са одређеним бројем гена. Мада се тај генетски код не мења превише током живота, наше навике и старење могу променити начин на који се гени активирају. DART би могао постати средство за поништавање неких промена, пише Science Alert. Истраживачи су овом методом износ шећера у крви мишева с дијабетесом вратили у нормалне границе. Наравно, још смо далеко од Fitbit-а који управља дијабетесом, али то је узбудљив доказ концепта.

Научници иза овог пројекта су уверени да би се технологија могла додатно усавршити и употребити за неке друге процесе. Верујемо да ће ова технологија омогућити преносним електронским уређајима да непосредно програмирају метаболичке интервенције”, изјавили су. Истраживање An electrogenetic interface to program mammalian gene expression by direct current објављено је у часопису Nature Metabolism.

(Индекс)

Visited 185 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар