МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ТУМОР НА МОЗГУ НЕСТАЈЕ

Visited 549 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Експериментална вакцина уништава постојеће и спречава нове. Могла би да делује и на друге туморе, сматрају научници.

Др Халид Шах, директор Центра за матичне ћелије и транслациону имунотерапију у Brigaham and woman hospital на медицинској школи Харвард, и његов тим осмислили су терапију двоструког дејства која може да елиминише постојеће туморе и спречи појаву будућих тумора, преноси  IFL Science. Циљана терапија глиобластома, агресивног и смртоносног облика канцера мозга, осмишљена је да заустави поновну појаву на моделима мишева, означавајући важну прекретницу у лечењу и превенцији.

„Kористећи генетско инжењертво, ми пренамењујемо ћелије канцера да бисмо усавешили терапију која убија туморске ћелије и стимулише имуни систем да уништи примарне туморе и спречи настанак нових”, рекао је др Шах. Лечење је једноставна идеја али, као и код свих научних планова, није тако лако у пракси. Већина вакцина против канцера користи инактивиране туморске ћелије, слично као што вирусна вакцина користи инактивиране вирусне честице да би помогла имунолошком систему да идентификује све живе туморе и уништи их. Међутим, ово истраживање је планирано да трансформише живе туморске ћелије у агенсе против карцинома који ће уништити активне туморске ћелије и омогућити имунолошком систему да запамти како да се бори против њих следећи пут. Да би то урадили, др Шах његов тим научника су се окренули генетском преуређивању CRISPR-Cas9.

Живе туморске ћелије треба да се пренамене тако да ослобађају имуномодулаторе који помажу имунолошком систему да уништи ћелије тумора мозга, док истовремено експримирају протеине на својој површини што их чини веома очигледним за имуне ћелије. Ово им помаже да се сете како да униште сличне ћелије следећи пут. Оно што овај приступ чини обећавајућим јесте да живе туморске ћелије, за разлику од инактивираних ћелија, могу да делују и на друге туморске ћелије у мозгу, доводећи агенсе против карцинома директно до циља.

Након што је упакована у вакцину, тим ју је испоручио моделима миша са имунолошким системом који опонаша људски, чинећи резултате што је могуће ближим испитивањима на људима без стварног коришћења људи. Терапија се показала безбедном и ефикасном на моделима, пружајуц́и дуготрајан имуни одговор. Према мишљењу др Шаха, овај приступ није намењен само за глиобластом, већ и за друге солидне туморе. „Наш циљ је да уведемо иновативан, а преносив приступ да бисмо могли да начинимо терапијску вакцину која убија карцином и на крају ће имати трајни утицај у медицини”, објаснио је др Шах. Истраживачи верују да постоји могући пут до испитивања на људима када буду спроведена даља испитивања безбедности ове вакцине. Истраживање је објављено у часопису Science Translational Medicine.

(Н1)

Visited 549 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар