Научници у Kини су направили истраживачко постројење у којем се налази „вештачки месец”, а оно омогућава симулирање услова ниске гравитације на Земљи за мале предмете. Ове информације долазе у време када се земља амбициозно придружује елити свемирских суперсила, Русији и САД. Kинези се надају да ће им ново постројење помоћи да се припреме за слање прве посаде на Месец.
Вештачки месец је смештен у вакуумској комори, пречника само 60 сантиметара, а моћи ће учини да гравитација „нестане на жељени период”, барем тако тврди научник Ли Руилин са Kинеског универзитета за рударсво и технологију: „Неки експерименти, попут теста утицаја, трају свега неколико секунди у симулатору, док други трају данима”. Истраживачи користе магнетно поље довољно снажно да магнетизује мале предмете да они лебде. Заправо, постројење је инспирисано експериментима физичара Ендруа Гајма, који је помоћу магнета омогућио жаби да лебди.
Док постројење кинеског магнетног вештачког мјесеца баш не омогућава реалну симулацију ниске гравитације на Месецу, оно ипак дозвољава тестирање опреме у сличним условима, требало би помоћи у тестирању опреме на Земљи у малом симулираном простору. Научници намеравају провјерити да ли се опрема за тродимензионалну штампу може користити у условима ниске гравитације, да ли се може слати технологија за конструкцију лунарних станишта, а и друга опрема.
Најновији приједлози за симулацију гравитације се односе на будућа свемирска ротирајућа станишта. Један од предлога јесте „мегасателитско насеље” које кружи око патуљасте планете Церес, а други представља свемирски хотел. Уместо коришћења магнета, обе конструкције би се лагано ротирале и симулирале гравитацију у свемиру. Kинеска свемирска агенција је прва која је открила воду на површини Месеца помоћу своје лунарне сонде. Свемирски програм се брзо развија и за циљ има одлазак посаде на Марс пре него то учине компанија SpaceX и америчка свемирска агенција НАСА.
(Извор Kликс)