На Земљи данас живи отприлике 50 милијарда птица, што значи да нашу планету настањује шест пута више птица од људи, резултати су истраживања аустралијских знанственика објављени у часопису Proceedings of the National National Academy of Sciences. Тим научника који је предводио еколог Вилијам Корнвел са Универзитета Нови Јужни Велс (UNSW) из Сиднеја у студији је користио податке о 9.700 познатих птичјих врста из целог света, за које тврде да представљају 92 посто свих постојећих врста на Земљи.
Истраживачи су комбиновали резултате научних истраживања о појединачним врстама птица које живе у одређеним подручјима, с готово милијарду нових података које су у интернетску орнитолошку базу података eBird унели аматери. Замисао о процени броја птица које живе на Земљи потекла је од чињенице да имамо неке птичје врсте које се изнимно добро проучавају, рекао је Корнвел. Но истовремено имамо и велики број обичних људи, љубитеља птица који путују светом и прикупљају информације о свим птицама које сусретну, а затим податке о њима уносе у орнитолошку базу.
Научници су закључили да на нашој планети живи релативно мало обичних врста и веома много ретких врста птица. Међу десет најраспрострањенијих су врапци (1,6 милијарда), европски чворци (1,3 милијарде), прстенокљунасти галебови (1,2 милијарде) и ластавице покућарке (1,1 милијарда). Орнитолози су установили и да је у свету најмање птица киви из породице нојева, које већином настањују Нови Зеланд (3.000) и месита (154.000) сличних ждраловима. Реч је о угроженој ендемској врсти која живи на Мадагаскару. Можда су неке врсте птица данас ретке из природних разлога – примерице, живе само на једном острву или искључиво на врху једне планине у свету, а могу бити ретке и због људског фактора, закључио је Корнвел, додајући да се нада да ће научници с временом установити које врсте изумиру и где је потребно уложити додатне напоре у њихово очување.
(Извор Зимо)