Услед пораста температура, пермафрост у Сибиру се лагано топи, а тло полако пропада – и ствара велике депресије.
Черски планински ланац у североисточном Сибиру је окружен мочварама и хумкама које су прекривене пермафростом. Међутим, између се често могу наћи и депресије термокарстног типа. Највећа је позната као кратер Батагаика, или по надимку који су му дали локални становници Јакутије – Врата у подземни свет. Занимљиво је да је депресија почела да се шири шездесетих година прошлог века, након крчања шума, због чега је околни пермафрост почео да се топи. Ускоро су се појавиле давно закопане шуме, фосилне налазе и климатске записе. Тренутне димензије износе 100 километара у ширину и 100 метара у дубину.
Руска телевизија спустила је дрон у ову депресију истражујући из ваздуха њене размере. „Kратер ц́е вероватно прогутати целу падину пре него што успори”, рекла је географ Мери Едвардс са Универзитета Саутемптон. „Сваке године, када температуре пређу нулу, то ће се понављати. Једном када овакав процес започне, веома је тешко да се заустави.”
Овакве депресије нису ретка појава у Сибиру последњих година, али истраживачи сада верују да би Батагајка у будућности могла да постане аномалија која ће ослободити залихе угљеника заробљене хиљадама година испод површине, али исто тако и да ће одмрзавање пермафроста довести до оживљавања древних вируса који могу бити потенцијално опасни за људе. Погледајте видео: https://www.youtube.com/watch?v=mKdlYQ8yIMQ.
(Национална географија)