Последњи пут када су га космонаути посетили, телескоп Hubble је добио нову, напреднију камеру. Захваљујући томе призори из космоса су још јаснији, па су нам нове галаксије ближе него пре. Дванаест година касније поменута камера (Hubble Wide Field Camera 3) још ради и на Земљу шаље вибрантне фотографије. Последња у низу је стигла пре неколико дана, а на њој се види спирална галаксија NGC 1385. Од Земље је удаљена невероватних 68 милиона светлосних година, али се на снимку добро виде живе боје из дубоког свемира.
(Wikimedia Commons)
Легендарни телескоп застарева, па се већ жељно ишчекује следећа генерација која ће заслужити место које је он часно заузимао. У питању је James Webb Space Telescope Јамес, који пут космоса креће у октобру 2021. године. Биће задужен за посматрање нашег соларног система и тумачење мистерије постанка универзума. Захваљујући томе што може да детектује инфрацрвено зрачење, нови телескоп ће моћи да види даље од било којег претходника.
У питању је заједнички пројекат агенције НАСА, Европске свемирске агенције, Kанадске свемирске агенције и Space telescope института, који ће захваљујући инфрацрвеној камери и спектографу моћи да пружи више информација о раним фазама универзума. Webb, истичу експерти, може да прикупи много више светла него Hubble, што значи да ће моћи да продре дубље у универзум, а самим тим и даље у прошлост.
Нови телескоп је дизајниран да буде комплементаран свом претходнику, а како би заједно пружили јаснију слику космоса. Након Webb-a долази још један наследник – Wide Field Infrared Survey телескоп – који ће пут космоса кренути 2025. године, и биће задужен за проучавање тамне материје, егзопланета и постанка звезда и планета.
(Извор PC press)