МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЖИВОТ НА РАВНОЈ ЗЕМЉИ

Visited 317 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Данас је скоро немогуће замислити да је Земља равна плоча, али у већем делу историје људи су веровали да је наша планета равна, пише Curiosity.com. Ипак, једна од ствари коју су наши преци занемарили јесте гравитација. Kако би уопште гравитација деловала на равну плочу? Многи чудни ефекти на Земљи би проистекли из односа равне плоче и гравитације. Ова основна сила универзума би знатно променила палачинка планету” на неколико невероватних начина. Пре свега, запамтите да вас гравитација Земље не вуче надоле, већ ка центру планете. Дакле, ако стојите у самом центру диска, осетићете гравитацију, али што се више одмичете од центра имали бисте осећај као да вас нешто константно вуче и враћа.

Гравитација не би само вукла људе и животиње, такође би сву воду на свету повукла ка средини. Kао резултат тога, наша планета би имала један велики океан на средини, остављајући ивице ван океана сувим. Kопнене животиње би живеле у том прстену око океана, ослањајући се благо ка унутра. Због феномена под називом гравитропизам, који узрокује да биљке усмеравају своје корење ка центру гравитације, сво дрвеће и грмље би се искривило. Шта би се онда десило са свемиром?

Постоји и питање шта се тачно дешава са свемиром, ако је наша планета равна. У познатом моделу Сунчевог система Земља је округла и орбитира око Сунца, које је такође округло. Али да је Земља равна, не би кружила око Сунца. Уместо тога, Сунце би било много мање од Земље и кретало би се, заједно са Месецом, високо изнад плоче као да су привезани за Северни пол – центар Земље”. Постоји само проблем – шта их држи тамо горе? Нема познате силе која би могла левитирати два небеска тела високо изнад масивног објекта, притом одржавајући их у вечитом кружном кретању.

Према класичној карти равне Земље, обод света је зид леда обично називан Антарктик, а сам центар је Северни пол. Идеја да се Сунце окреће око спољашњег оквира може објаснити зашто су дани толико кратки, а ноћи тако дуге у неким месецима када бисте се приближавали арктичком кругу. Али то не објашњава како се ситуација мења за време друге половине године, са тамним данима на југу и вечитим сунчевим зрацима на обалама Исланда. Све ово изоставља чињеницу да сателитска комуникација не би била могућа на равној Земљи. Не бисмо могли лансирати објекте у орбиту ако ни не знамо које силе одржавају Сунце и Месец. Сателити би морали да се изборе са тим силама како би остали тамо горе. А пошто, заправо, постоје сателити у орбити, морамо доћи до закључка да је Земља и даље округла.

(Илустрација Shutterstock)

(Национална географија)

Visited 317 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар