МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ДИЈАМАНТ ЗА 150 МИНУТА

Visited 293 times, 1 visit(s) today

 

Природним дијамантима потребне су милијарде година да се на екстремном притиску и температурама обликују дубоко под земљом. Синтетички драгуљи се могу начинити кудикамо брже, тај процес траје више дана, па и неколико седмица. Истраживачи су помоћу новог метода, која се темељи на мешавини текућих метала, израдили вештачке дијаманте за пар сати, без екстремно високог притиска. Мада се процес и даље спроводи под изузетно високим температурама (око 1.000 Целзијуса), континуирани дијамантни филм се формирао у само 150 минута на притиску од 1 атмосфере (стандардна атмосфера). Ради се о притиску десетине хиљада пута мањем.

Научници из Института за основну науку у Јужној Kореји сматрају да се цео процес може побољшати, што би могло довести до пробоја у производњи синтетичких дијаманата. Иначе, и раије су експериментисали са топлљењем угљеника приликом производње дијаманата. Примерице, компанија General Electric је пре пола столећа усавршила методу стварања дијаманата путем таљења железног сулфида. Но, и том приликом и даље је био потребан притисак од 5 до 6 гигапаскала. „Открили смо метод стварања дијаманата на тлаку од 1 атмосфере и на умереној температури коришћењем легуре текућег метала”, наводе научници у новом истраживању.

Потреба за мањим притиском је постигнута помоћу пажљиво измешане легуре текућих метала: галијума, гвожђа, никла и силицијума. Након само 15 минута појавили су се мали фрагменти дијамантних кристала, а за два и по сата континуирани дијамантни филм. Иако се концентрација угљеника који формира кристале смањила на дубљим нивоима, истраживачи сматрају да могу уз неколико прилагођавања побољшати процес, пише Science Alert. „Сматрамо да би једноставне измене омогућиле израду дијаманта на врло великом подручју коришћењем веће површине или монитора, конфигурацијом грејућих елемената и другачијом дистрибуцијом угљеника у подручју раста дијаманта”, пишу истраживачи.

Мада ће за ове промене бити потребно  време, а истраживањ је још у раној фази, наулчници сматрају да се ради о веома обећавајућем методу. Процес који се тренутно користи за стварање већине синтетичких дијаманата траје неколико дана и захтева много веће притиске. Ако се оптимизује, нова техника би могла знатно убрзати и олакшати производњу синтетичких дијаманата. Истраживање Growth of diamond in liquid metal at 1 atm pressure објављено је у часопису Nature.

(Илустрација Shutterstock)

(Индекс)

Visited 293 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар