МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КЛЕТВА УБИЈА БИОЛОШКИ

Visited 362 times, 1 visit(s) today

 

Научник Рос Фелоуз тврди да је открио узрок фараонове клетве за коју се верује да је убила више од 20 људи што су отворили гробницу краља Тутанкамона 1922. године. Иако древни текст у гробници прети „смрћу од болести коју ниједан лекар не може да дијагностикује”, Фелоуз верује да је иза ове клетве биолошки разлог. Студија објављена у часопису Џурнал оф сајентифик експлорејшнс наводи да је узрок тровање радијацијом из природних елемената што садрже уранијум и токсични отпад који је намерно стављен у запечаћену гробницу.

Излагање овим супстанцама могло је да доведе до појаве одређених карцинома од којих су патили многи што су први ушли у гробницу, попут археолога Хауарда Картера преминулог 1939, вероватно од срчаног удара после дуге борбе са Хоџкинсовим лимфомом. Други људи који су учествовали у ископавању умрли су од гушења, можданог удара, дијабетеса, срчане инсуфицијенције, упале плућа, тровања, маларије и излагања рендгенским зрацима. Британски египтолог Артур Вајгал који је присуствовао отварању Тутанкамонове гробнице и оптужен за подстицање мита о клетви умро је од рака у 54. години.

Међутим, натписи пронађени у другим гробницама широм Египта сугеришу да су древни људи знали за токсине. Студија наводи да су високи нивои радијације документовани у рушевинама гробница Старог краљевства, на две локације у Гизи и у неколико подземних гробница у Сакари. Висок ниво радијације детектован је и у Озирисовој гробници у Гизи. Фелоуз наводи да је „интензивна радиоактивност повезана са два камена саркофага, нарочито из њихове унутрашњости”. Професор Роберт Темпл тврди да су ковчези направљени од базалта, утврдивши да су „били тачкасти извор радијације, за разлику од општих трагова природног нивоа (радона) из околне кречњачке стене”.

Друге студије су директно мериле гас радон на различитим локацијама у гробницама у Сакари. Гас је међупроизвод распада уранијума. Концентрације радона у окружењу идентификоване су на шест локација кроз рушевине Сакаре. Хиљаде посуда ископаних испод Џосерове пирамиде шездесетих прошлог века садржало је до 200 тона неидентификованих супстанци – што сугерише да су токсини закопани са мумифицираним остацима. „Пријављена јака радијација (као радон) у рушевинама гробница је лабаво приписана околним стенама”, објаснио је Фелоуз. „Међутим, нивои су необично високи и локализовани, што није у складу са карактеристикама кречњачке подлоге, али имплицира неки други извор.”

Картерова група је 4. новембра 1922. пронашла степенице које су водиле до Тутанкамонове гробнице и провела неколико месеци каталогизујући предсобље. Отворили су погребну комору и открили саркофаг у фебруару следеће године. Гробница се сматра једном од најраскошнијих откривених у историји, пуна је драгоцених предмета да помогну младом фараону на његовом путовању у загробни живот.

(Илустрација Getty © Kenneth Garrett/Danita Delimont)

(РТ Балкан)

Visited 362 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар