Европско удружење за аутоматизацију дизајна [микрочипова] (Еuropean Design and Automation Association), које организује највећу европску и једну од највећих светских конференција у тој области, Design, Automation and Test in Europe (DATE), доделило је др Стефану Николићу, доценту Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, признање за најбољу докторску дисертацију у категорији „Нови правци у методама и алатима за развој система, симулацији и валидацији, дизајну ембедед софтвера, сајбер-физичким, безбедним и системима који уче [вештачка интелигенција]”. Дисертација „Аутоматизација дизајна програмабилног повезивања за реконфигурабилне архитектуре” је резултат вишегодишњег истраживања које је лауреат спровео као докторанд и асистент на Факултету за рачунарске и комуникационе науке Федералног политехничког универзитета у Лозани (École Polytechnique Fédérale de Lausanne – EPF) у Швајцарској. Проглашена је за најбољи докторски рад одбрањен на том факултету 2023. години.
Хемисферик
Др Стефану Николићу је престижна награда Европског удружења за аутоматизацију дизајна [микрочипова] уручена на свечаности у Хемисферик центру града уметности и науке (Ciudad de las Artes y las Ciencias – https://cac.es/en/hemisferic/) у Валенсији 26. марта 2024. Доделом овог признања потврђен је континуитет у постизању врхунских научних резултата о којем сведочи награда Михал Сервит која је Стефану Николићу додељена 2020. године на најзначајнијој европској конференције у области реконфигурабилног рачунарства, Field-Programmable Logic and Applications (FPL), за „најбољи рад из области алгоритама за дизајн, метода и CAD алата за FPGA и самосвесне системе”. Иста награда му је додељена и на конференцији FPL одржаној наредне, 2021. године. Упркос бројним понудама иностраних компанија и високошколских установа, он је одлучио да настави универзитетску каријеру у Србији, верујући да може да допринесе развоју наше науке и високог образовања.
FPGA чипови, иначе, могу да измене и након изласка из фабрике, што омогућује да опонашају било који други дигитални чип (у границама капацитета). Употребом FPGA чипова корисници су у прилици да развију сопствени хардвер посебне намене без улагања десетина, чак и стотина милиона долара за развој и отпочињање производње физичког чипа у новим производним технологијама. Осим тога, њихова употреба скраћује чекање на нови хардвер за неколико месеци, понекад и за неколико година, а то је од пресудног значаја за брже решавање проблема који се јављају, рецимо, у машинском учењу (вештачка интелигенција).
(Илустрација Стефан Николић)
(Галаксија)