MEĐU IZMEĐU

RIBLJE ULJE – MANJE NASILJA

Visited 47 times, 5 visit(s) today

Osećate se napeto i razdražljivo? Rešenje bi se moglo kriti u nečem vrlo jednostavnom – kapsulama ribljeg ulja. Naime, omega-3 masne kiseline, poznate po pozitivnom uticaju na mentalno i fizičko zdravlje, mogle bi značajno smanjiti i agresivno ponašanje, otkriva velika studija iz 2024. godine, piše Science Alert.

Ova saznanja ne dolaze iz vedra neba. Omega-3 se i ranije povezivala s prevencijom shizofrenije, a poznato je da agresija i antisocijalno ponašanje delom proizlaze iz loše ishrane, jer hrana koju jedemo neposredno utiče na hemiju našeg mozga. Nadovezujući se na ranije, manje studije, naučnici sa Univerziteta u Pennsilvaniji sproveli su opsežnu analizu. Proučili su rezultate 29 kontrolisanih istraživanja u kojima je učestvovalo ukupno 3.918 osoba. Analiza je otkrila skroman, ali statistički značajan kratkoročni učinak.

Suplementacija omega-3 masnim kiselinama smanjila je agresiju za čak 28 posto, nezavisno os uzrasta, pola, postojećih dijagnoza ili trajanja i doza tretmana. Neurokriminolog Adrijan Rejn, komentarišući rezultate, bio je jasan: „Mislim da je došlo vreme da se suplementacija omega-3 masnim kiselinama počne primenjivati za smanjenje agresije, bilo da se radi o opštoj populaciji, kliničkom okruženju ili pravosudnom sistemu”.

Istraživanja uključena u analizu, sprovedena u razdoblju od 1996. do 2024. trajala su u proseku 16 sedmica i obuhvatila su širok raspon učesnika – od dece mlađe od 16 godina do starijih od 50. Ono što je posebno važno jeste da je smanjenje zabeleženo i kod reaktivne agresije, koja je odgovor na provokaciju, i kod proaktivne, unapred planirane agresije. Pre ove studije nije bilo jasno može li omega-3 delovati na obe vrste.

Iako su potrebna dodatna, dugoročnija istraživanja da bi se ova veza potvrdila, studija značajno doprinosi razumevanju koristi ribljeg ulja za mozak. Naučnici veruju da omega-3 pomaže u regulaciji agresije tako što smanjuje upalne procese i podržava ključne funkcije mozga.

„Roditelji koji traže pomoć za agresivno dete trebalo bi znati da uz svaki drugi tretman, dodatna porcija ili dve ribe sedmično takođe mogu biti od koristi”, poručio je Rejn. Kada se tome dodaju dokazi da jela na bazi ribljeg ulja smanjuju rizik od srčanog i moždanog udara i drugih kardiovaskularnih problema, čini se da dodavanje omega-3 masnih kiselina u ishranu donosi brojne prednosti. „Omega-3 nije čarobni štapić koji će u potpunosti rešiti problem nasilja u društvu”, zaključio je Rejn. „No, može li pomoći? Na temelju ovih nalaza, čvrsto verujemo da može i trebalo bi početi primenjivati nova saznanja koja imamo.”

(Ilutracija Shutterstock)

(Indeks)

Visited 47 times, 5 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar