Просопагнозија је неизлечива болест повезана с поремећајем вида.
Име долази из грчког језика и изведено је од речи које означавају лице а не знање, што је уско повезано са оним што је тачно. Просопагнозија је када не препознајете лица људи. На пример, када је у групи људи, не може да разликује своје пријатеље. Приликом сусрета с вољенима има утисак да их први пут види. Просопагнозија се, иначе, назива слепило лица. Познати глумац Бред Пит, такође, пати од овог поремећаја који се обично назива: синдром Бреда Пита.
Главни симптом просопагнозије је немогућност препознавања лица. У неким случајевима то се може односити не само на рођаке болесне особе, већ и на партнера или родитеље. У екстремним случајевима се може манифестовати у чињеници да пацијент није у стању да препозна своје лице. Треба додати да пацијенте с просопангозијом често истовремено пате од топографске агнозије. Оболели не препознаје места, има проблема да се врати кући. Поред тога, мучи се с разликовањем различитих ствари, на пример врсте писања, животиња, биљака. Око 2 одсто становништва болује од најтеже врсте болести, а 10 одсто од лакше. Ова група укључује људе који препознају своје рођаке, али имају тешкоће са упознавањем других пријатеља.
Специјалисти за болести до сада нису пронашли специфичне узроке прозопагнозије. Према њиховим претпоставкама, узроци могу бити у абнормалном функционисању темпоралног режња или нервних путева који повезују различите делове мозга. Веома важан елемент је вретенасто лице. То је због чињенице да су ова места одговорна за упоређивање слика које видимо у датом тренутку са онима које смо раније запамтили. Према једној хипотези, узроци просопагнозије могу бити повезани са оштећењем видног кортекса, који се налази у десној хемисфери мозга. Узрок просопагнозије, такође, може имати извор у генетској мутацији. У закључку: узроци просопагнозије могу произаћи како из урођених абнормалности, тако и из незгода у којима је оштећен један од делова мозга који се односи на вид.
Лечење просопагнозије је практично немогуће. До сада није смишљен ниједан лек, процедура или терапија која би могла да излечи оболелог. Међутим, постоје начини за смањење учинка болести. Ако је дошло до оштећења мозга, на пример можданог удара или тешке трауме, лекови се користе за побољшање циркулације у централном нервном систему. Други начин је психолошка терапија, која укључује вежбање памћења. За лечење просопагнозије препоручује се и предузимање корака за препознавање људи по детаљима. То може укључивати, на пример, необичну фризуру, мадеж, чињеницу да особа носи карактеристичан шешир или да увек шета са псом кога пацијент препознаје. Међутим, невоља је када таква особа изађе сама, а пресретне је странац.
Прогноза за просопагнозију, нажалост, није оптимистичка. Једина решења за смањење осећаја просопагнозије су одговарајући фармаколошки третман – ако је могуће – и учешће у психолошкој терапији и тренингу памћења. Просопагнозија се не може потпуно излечити, али се може учинити мање оптерећујућом.
(Извор Ало)