МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БУКА НАПАДА СВАКО СРЦЕ

Visited 273 times, 1 visit(s) today

Према новом истраживању, редовно излагање високом нивоу буке може да нанесе штету кардиоваскуларном систему.

Тим др Азара Радфара, истраживача у општој болници Масачусетс у Бостону, открио је да излагање буци изазива повишени одговор на стрес у људском мозгу, пише Medical News Today. То може да доведе до промена у крвним судовима проузрокованим упалом, што даље може да доведе до озбиљних здравствених проблема, укључујуц́и срчани или мождани удар. Истраживање је обухватило 499 учесника, који на почетку студије ниси имали кардиоваскуларних проблема.

Учесници су подвргнути позитронској емисионој томографији (PET) и CT мозга и крвних судова. Истраживачи су, такође, погледали активност амигдале, региона мозга који регулише стрес и емоционални одговор. Тим је проценио редовну изложеност учесника буци упоређивањем њиховог места пребивалишта с нивоом буке изазване друмским и авио-саобраћајем користећи Националне мапе буке. Годинама касније, истраживачи су испитали медицинске картоне учесника у потрази за доказима о кардиоваскуларним догађајима. Од 499 учесника, 40 их је доживело срчани или мождани удар у наредних пет година.

Након анализе података, тим је открио да су учесници с највишим нивоима изложености буци имали и најуочљивију мождану активност повезану са стресом. Поред тога, имали су више промена на артеријама. Повећана упала крвних судова добро је утврђен фактор ризика за срчане болести, па проналажење везе између ове упале и кардиоваскуларних догађаја није изненађење. Међутим, учесници с можданом активношћу повезаном са стресом имали су три пута већу вероватноћу да доживе срчани или мождани удар.

Чак и након што су узели у обзир друге факторе ризика, као што су загађење ваздуха, пушење и дијабетес, тим је закључио да учесници изложени високим нивоима буке имају повећан ризик од кардиоваскуларних догађаја. „Све већи број истраживања открива повезаност амбијенталне буке и кардиоваскуларних болести, али физиолошки механизми који стоје иза тога остају нејасни, објашњава др Радфар, додајући да њихова открића нуде важан увид у биологију која стоји иза овог феномена.

Утврђивање да ли смањење изложености буци може да смањи ризик од срчаних болести захтеваће даља истраживања. Аутори студије позивају лекаре да високи ниво буке сматрају независним фактором ризика за кардиоваскуларне догађаје. Иако једноставно удаљавање од подручја с високим нивоом буке обично није опција, аутори подстичу људе да размотре начине за смањење високог нивоа амбијенталне буке.

(Извор Н1)

Visited 273 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар