МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БУМБАРОВА ИГРА ЛОПТОМ

Visited 185 times, 1 visit(s) today
Sci News

Научници тврде да и ови инсекти воле да се играју, а то намеће питање имају ли осећања?

Животи инсеката су комплекснији и богатији него што се мислило, а недавна студија открива да и бумбари уживају у игри баш као и људи. Познато је да многе животиње воле да се играју, често без икаквог другог разлога осим уживања. Власници кућних љубимаца знају да то радо чине њихове мачке, пси, чак и глодари – а научници су исто приметили код неких врста риба, жаба, гуштера и птица. Али шта је са инсектима?

Ново истраживање објављено у часопису Animal Behavior сугерише да бумбари уживају у игри иако нису обучени за то и не добијају никакву награду. То показује да бумбари нису роботи што реагују само на стимулансе… већ да учествују и у активностима које могу бити пријатне”, каже главни аутор Самади Галпајаж, истраживач са Универзитета Kраљице Марије у Лондону. А то сугерише да имају сложеније животе него што се то мислило, а и поставља питање да ли се бумбари могу сматрати разумним бићима.

Bombus terrestris audak представља једну од најчешћих врста бумбара у Европи, која се може наћи у парковима, баштама и стакленицима. Ови зујећи инсекти познати су у науци као бића са изненађујуће експанзивним когнитивним способностима. Научници са Универзитета Kраљица Марије у Лондону су 2017. године спровели истраживање које је показало да они могу научити да играју фудбал у замену за награду.

Током овог пројекта научници су схватили да неки од бумбара уживају да котрљају дрвене лопте, без очигледног разлога или користи. Да би тестирао хипотезу да то раде из забаве, Галпајаж је извео низ експеримената. У једном је 45 бумбара поставио у кавез који је имало одвојен простор за храњење и стазу са 18 шарених дрвених куглица. По стазама није било препрека, а бумбари су могли да скрену из своје траке да ступе у интеракцију са дрвеним куглицама.

Испоставило се да су ови инсекти преферирали простор са куглицама, а у неколико наврата су снимљени како својим телима котрљају лоптице по поду. Неки од њих су то урадили само једном, други 44 пута током дана, а један је то учинио невероватних 117 пута током целе студије. Галпајаж примећује да се мушке и млађе јединке у просеку играју дуже од женки, што је резултат који је у складу са остатком животињског света.

У овом специфичном експерименту, бумбари нису показали никакво побољшање својих способности баратања лоптом и нису постали бржи у котрљању – још један доказ да то раде из уживања. Ипак, научници су и даље подељени у погледу тога да ли играње као такво има дугорочне предности у еволуцији. Ако је једини разлог за игру уживање, то значи да ће у будућности морати да испитају да ли и инсекти имају осећања.

(Илустрација Dona et al., doi: 10.1016/j.anbehav 2022.08.013)

(Националнба географија)

Visited 185 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар