MEĐU IZMEĐU

CEPLJENI IZVOR KORONE

Visited 297 times, 1 visit(s) today
Unsplash

Istraživanje pokazalo da nakon 12 sedmica prenose virus kao osobe koje se nisu vakcinisane.

Ako cepljeni s vremenom podjednako šire novi koronavirus kao i necepljeni, postavlja se pitanje smisla korišćenja kovid potvrda. S novim talasom koronavirusa u brojnim zemljama ponovo se uvode strože mjere, a jedna od njih su kovid potvrde – dokaz da ste vakcinisani, preboleil ili negativni na testu.

Nedavno istraživanje sprovedeno na Nafild departmanu za medicinu na Univerzitetu Oksford (koje je s Astra Zenekom učestvovalo u razvoju cepiva) ukazalo je na slabljenje učinka vakcine 12 sedmica nakon druge doze pomenutom vakcinom i da takvi mogu podjednako prenositi virus kao nevakcinisani, a naglašava se i smanjenje zaštite od prenosa virusa za osobe pelcovane cepivom Fajzera/Bajonteka.

Slične rezultate pokazalo je ranije istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu „Lanset, a prema kojima je uticaj cepiva na smanjenje širenja delta varijante virusa mininalan. S takvim saznanjima dovodi se u pitanje korisnost kovid potvrda jer, prema rezultatima pomenutih istraživanja, one ne mogu ispuniti svoju svrhu – smanjiti širenje virusa među populacijom. Zbog toga se pod udarom kritika, ali i zahteva za ukidanjem kovid potvrda poslednjih dana našao zamenik škotske premijerke Džon Svini. Kako prenose u „Tajmsu, i on je svestan rezultata istraživanja o padu delotvornosti vakcina, no ne namerava odustati od kovid potvrda za ulazak u klubove i stadione, a ne isključuje ni za druga mesta.

(Izvor Zimo)

Visited 297 times, 1 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar