ЕКОСОФИЈА

ЧОВЕКОВИ (НЕ)ЉУБИМЦИ

Visited 973 times, 1 visit(s) today

Типично људско домаћинство укључује представнике отприлике сто врста инсеката, паука и других зглавкара, а према новој студији, нема много тога што можемо учинити.

Просечни људски дом неизбежно садржи представнике више стотина врста инсеката. Већина њих је безопасна, а неки могу бити и корисни.

Иако верујемо да је у нашем одсуству кућа празна, то заправо није тачно. Типично људско домаћинство укључује представнике отприлике сто врста инсеката, паука и других зглавкара, а према новој студији, нема много тога што можемо учинити.

Њихово присуство не треба нужно да нас брине. Многи нам у дом уђу случајно, кажу истраживачи, а врло мали број њих изазива проблеме. Већина је безопасна, а неке врсте чак могу бити и од помоћи. Вишегодишње истраживање показује да су инсекти живели у људским насељима и пре 20 000 година, а како показују студије, и даље живе са нама без обзира на то колико су нам чисти домови.

Више инсеката и зглавкара пронађено
је у просторијама са теписима него у
собама са голим подовима и већим
бројем прозора и врата.

„Ми управо истражујемо како дом који стварамо за себе тако комплексно постаје затворено станиште за бубе и друге облике живота”, каже Миша Леонг, водећи аутор истраживања са Калифорнијске академије наука.

Ноћна мора: стеница (Википедија)

Бубе, које често гледамо као уљезе, могу бити и корисне. Осим што подстичу микробиолошку разноврсност која, како истраживачи наводе, може ојачати људски имунолошки систем, неке врсте „малих кућних цимера” имају и друге корисне улоге. Кућни пауци, на пример, једу разне штеточине попут мува, мољаца и комараца.

Инсекти су присутни и у најчистијим
домовима. Уредност ту не игра
значајну улогу, као ни присуство паса,
мачака, осталих кућних љубимаца.

„Иако идеја о инсектима у кући изазива нелагодност, бубе у извесном смислу могу допринети нашем здрављу”, каже Траутвејн. Све је више доказа да су неке модерне болести људи повезане са недовољном изложеношћу микроорганизмима, а инсекти могу допринети ширењу те микробиолошке разноврсности у затвореном простору.

За потребе нове студије, истраживачи су испитали 50 домаћинстава у Северној Каролини, прикупивши отприлике 10 000 узорака из 554 просторије.

У домовима су најчешће муве, потом бубе, пауци, мрави, пчеле, осе и различите врсте ваши. Бубе су пронађене на свим спратовима кућа и у свим типовима соба, рекли су истраживачи. Према наведеној студији, објављеној у часопису „Сајентифик рипортс”, инсекти су присутни и у најчистијим домовима. Уредност ту не игра значајну улогу, као ни присуство паса, мачака, осталих кућних љубимаца.

Чест гост: паук (Википедија)

Такође, људско понашање минимално утиче на то који од инсеката ће бити најзаступљенији у дому. Ипак, нека правила су делимично утврђена. Чини се да инсекти преферирају ниже спратове и подруме, као и велике собе. Више инсеката и зглавкара пронађено је у просторијама са теписима него у собама са голим подовима и већим бројем прозора и врата.

У свакој врсти просторије истраживачи су пронашли „сложену еколошку структуру предатора и пленаˮ, са кључним улогама инсеката и зглавкара.

„Многи од зглавкара које смо пронашли очигледно су у домове ушли случајно (на пример, са резаним цвећем), јер ипак, природно не припадају затвореном простору”, кажу истраживачи. Велика већина нису биле штеточине већ, како наводе, „мирољубиви становници”.

(Маја Стојановић, РТС) 

Visited 973 times, 1 visit(s) today

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар