МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЧУДЕСНО ПОДМЛАЂИВАЊЕ

Visited 215 times, 1 visit(s) today
Pixabay

Ћелије коже нису само имале помлађени епигенетски сат, већ су и функционисале као оне млађе – стварале су више колагена од оних које нису биле подвргнуте репрограмирању.

Научници су осмислили методу која може помладити ћелије коже за 30 година, што би се у будућности могло користити за лечење кожних болести. Лекар Шинyа Јаманака са Универзитета Kјото у Јапану је 2007. смислио технику којом се ћелије коже одраслих људи могу трансформисати у матичне ћелијее. То је постигао уметањем четири специјализована молекула, названа фактори Јаманаке.

Након педесетак дана излагања тим молекулима нормалне ћелије коже репрограмирају се у плурипотентне матичне ћелије (iPSC), од којих настају све ћелије крви: еритроцити, леукоцити, тромбоцити и лимфоцити. Kада ћелију трансформишете у iPSC, губи се изворни тип ћелије и њена функционалност, рекао је стручњак за биомедицинске знаности Диљит Џил из Института Бабрахем у Великој Британији.

(Shutterstock)

Он и сарадници су унапредили Јаманакину технику и искористили факторе Јаманака за помлађивање ћелија коже, а да се притом не губи њихова пређашња функционалност, пише New Scientist. Научници су узорке ћелија коже од три људска донора с просечном старосном доби од око 50 година изложили факторима Јаманакa 13 дана да би делимично спречили њихово старење. Затим су их уклонили и пустили ћелије да се даље развијају. Наиме, помоћу маркера у људској ДНК, стручњаци могу пратити њихову биолошку старост (епигенетски сат). С временом се неки гени активирају или деактивирају, односно ствара се сет гена назван транскриптом.

Поменути истраживачи су установили да се епигенетски сат и профили транскриптома делимично репрограмираних ћелија подударају с профилима ћелија коже код људи који су 30 година млађи од донатора. Те ћелије нису само имале помлађени епигенетски сат, већ су и функционисале као оне млађе – стварале су више колагена од оних које нису биле подвргнуте репрограмирању. Kада су их научници ставили на вештачку рану, репрограмиране ћелиjе су много брже поправиле оштећење него оне старије.

„Kада се млад човек посече, његова ће рана брже зацелити. Стога је ово стварно фасцинантно. Нисмо само приметили да ћелије имају млађи молекуларни потпис, оне су се и понашале помлађено, рекао је Волф Реик из истог института.Оно што је најважније код нашег истраживања јесте то што смо успели знатно помладити ћелије, а да притом нисмо промијенили њихов идентитет или функционалност. У пређашњим студијама би ова техника резултирала трансформацијом у матичне ћелије, а то обично није циљ током терапије.

Нова метода би се једнога дана могла користити у лечењу кожних болести, као што су опекотине и чиреви, јер тело не би одбацило уметнуте ћелије.До сада смо ову технику тестирали на ћелијама коже. Занима нас хоћемо ли добити исти резултат с другим врстама ћелија казао је Џил. Истраживање под насловом Multi-omic rejuvenation of human cells by maturation phase transient reprogramming објављено је у часопису eLife.

(Извор Индекс)

Visited 215 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар