Ровер Curiosity пронашао је на Марсу јако занимљиву формацију стена која одскаче од уобичајеног крајолика Црвене планете. Међу песком и громадама стена у кратеру Gale снимио је неколико искривљених каменитих торњева. Ови седиментни шиљци изгледају попут смрзнутих токова воде изливених из неког невидљивог врча на небу, пише Science Alert.
Научници сматрају да се ради о материјалу сличном цементу који је некада испуњавао древне пукотине камене стене. Kако је стијена поступно еродирала, иза ње су остали вијугаве структуре компактног материјала. Curiosity је ове камене структуре снимио 17. маја. Kолико год оне изгледале необично, сличне можемо наћи на Земљи. Геолози обично овакве високе „торњеве” настале након ерозије стијена називају hoodoo. Често их налазимо у сувим подручјима, попут кањона Јуте или на југу Србије, а сами камени стубови понекад могу досећи висину десетоспратнице.
„Торњеви” на Марсу додуше изгледају јако нестабилно у поређењу сa hoodoo-има које налазимо на нашој планети. Но њихово постојање показује како су могли изгледати древни услови на Црвеној планети. Наиме, стручњаци сматрају да је кратер Gale у давној прошлости заправо био корито језера. Мада кратер није у потпуности раван, ови чудни стеновити „торњеви” се истичу од остатка околине. За сада није позната њихова висина.
(Извор Индекс)