ДАРВИНОВА НИТ

ДЕЦА „СТАКЛЕНЕ КОСЕ”

283 pregleda
Алберт Ајнштајн (Wikipedia)

Синдром власи које се не дају чешљати нешто је више од тешког провлачења кроз четку или чешаљ.

И деци и родитељима задаје муке – зашто вреди проучавати „стаклену косу”? Ово стање карактеришу власи које штрче из свих углова, немирне и неукротиве, а нарочито за чешљање. Обично се јавља код деце узраста од три месеца до 12 година, а одликује га сламнатоплава или сребрнастоплава коврџава или таласаста коса, сува и ломљива која се, захваљујући својем изгледу, понекад назива стаклена коса.

Непослушна је, тешко се чешља, мрси се, опада током провлачења четке, и задаје велике муке родитељима, али и малишанима. Борис Џонсон или Алберт Ајнштајн могли би многима да падну на памет када говоримо о овом типу косе, али док су наведени чувени мушкарци познати по својим непослушним праменовима, мало је вероватно да имају или да су имали поменуто стање у детињству. Осим тога, синдром нечешљиве косе се губи и углавном нестаје у одраслом добу.

Научници су поновили испитивање генетичке слике код више од 100 деце. Потврдили су да је код 76 узрок повезан са мутацијама гена PADIZ, а са учешћем још два гена, и да сва три кодирају важне протеине умешане у формирање власи косе. Људске варијације у изгледу, укључујући косу, резултат су многих малих варијација у генима.

Није било много истраживања у вези са овом ретком појавом, која се први пут у чланцима описује тек седамдесетих година прошлог века. Од тада их се појавило мање од 70, од којих су већина били извештаји о појединим случајевима. Једна од новијих студија које је укључивала 11 деце са нечешљивом косом извели су генетичари са Универзитета у Бону, у Немачкој. Открили су да је ово стање узроковано, највероватније, мутацијама у три гена који кодирају добро познате протеине у фоликулу длаке.

Међутим, пошто су о тој студији нашироко извештавали медији, јавило се више породица с децом са овим стањем, и сада су исти научници поновили испитивање генетичке слике код више од 100 деце. Они су потврдили да је код 76 узрок повезан са мутацијама гена PADIZ, а и са учешћем још два гена, и да сва три кодирају важне протеине умешане у формирање власи косе. Људске варијације у изгледу, укључујући косу, резултат су многих малих варијација у генима у глобалној популацији.

Када се мутација деси у гену, понекад то доводи до промене функције протеина. Ако је тај протеин у фоликулу длаке, више је него вероватно да ће коса изгледати другачије. Дакле, ово може утицати на то – да ли ће неко бити смеђ или плав, са коврџавом косом, јаким власима, равном косом, риђом или напослетку – ћелав.

Постоји неколико добро познатих наследних варијација у генима који се односе на увојке и таласе, али ретко су повезане с неком озбиљном болешћу. Занимљиво је да су протеини погођени поменутим мутацијама често у унутрашњем омотачу корена који чине заправо три слоја фоликула длаке. Такође се зна да је коса која се не може уобичајено чешљати „рецесивна генетска карактеристика. Другим речима, оба родитеља морају бити носиоци мутираног гена, иако га сами можда немају. Тако да, ако њихово дете наследи по једну копију захваћеног гена од сваког родитеља – имаће наведени синдром.

Зашто, иначе, вреди проучавати генетске поремећаје косе? Ова врста генетичке студије испоручује довољно информација тако да родитељи сада могу да затраже генетски тест који може помоћи у отклањању забринутости у вези са другим ретким стањима што могу утицати на косу. Из научне перспективе, такође, помаже истраживачима за биологију косе да разумеју више нормално раст и важност различитих протеина за контролу њеног облика и изгледа. На пример, сада се може објаснити зашто PADIZ промене утичу на карактеристике косе, тако што се анализирају дешавања у фоликулу.

Коса је један од културолошки најкарактеристичнијих и личних атрибута. Њен стил, облик, боја, па и – одсуство, нешто је о чему сви размишљају скоро сваки дан. Индустрија за негу косе развила се огромном брзином током прошлог века да би свима помогла да негују и улепшавају својр власи. Дакле, када поменуто ретко стање доведе до тако фасцинантне, али немогуће промене у коси, лако је разумети зашто научници желе да схвате како се то дешава и да помогну породицама са погођеном децом.

(РТС)

О аутору

administrator

Оставите коментар