Идентификована су подручја мозга која оштећује високи крвни притисак, а она могу придонети развоју деменције. Научници кажу да је ово откриће „корак напред у нашем разумевању забрињавајуће везе између високог крвног притиска и когнитивног пада”. Надају се да ће то у будућности помоћи у предвиђању губитка памћења и деменције код људи с високим крвним притиском. Проучавали су оболеле на више различитих начина, анализирали снимке мозга и гене и изучили податке хиљада посматраних пацијената.
Затим су своје налазе упоредили са онима друге групе пацијената у Италији. Главни аутор Томаш Гузик, професор кардиоваскуларне медицине на Универзутету у Единбургу и Медицинском факултету Универтитета Јагелонск у Kракову, рекао је: „Употребом комбинације сликовних, генетских и опсервациoних приступа идентификовали смо специфичне делове мозга који су погођени повећањем крвног пририска, укључујући подручја путамена и специфичног дела беле масе”. У тим подручјима високи крвни притисак утиче на когнитивне функције, попут губитка памћења, вештине размишљања и деменције.
„Kад смо проверили наше налазе проучавајући групу пацијената у Италији који су имали висок крвни притисак, открили смо да су делови мозга које смо идентификовали доиста били погођени”, нагласио је Гузик. Изразио је наду да би та открића могла помоћи у развоју нових начина лечења когнитивних оштећења код људи с високим крвним притиском. И додао: „Проучавање гена и протеина у тим можданим структурама могло би помоћи да схватимо како висок крвни притиак утиче на мозак и узрокује когнитивне проблеме. Штоавише, гледајући ова специфична одручја мозга, могли бисмо предвидети ко ће брже развити губитак памћења и деменцију у контексту високог крвног притиска.”
Високи крвни притисак раније се повезивао с деменцијом и оштећењем функције мозга, а нова студија, објављена у European Heart Journal-у, први пут показује како висок крвни притисак оштећује мозак и одређена подручја која су захваћена. Међународни тим научника проучио је снимке магнетске резонанце више од 30.000 људи који су учествовали у студији UK Biobank. Такође су погледали генетске информације наведених, а и људи укључених у две одвојене студије. Научници су идентификовали промене на девет делова мозга које су биле повезане с високим крвним притиском и лошијом когнитивном функцијом. Промене су укључивале смањење волумена мозга, промене у везама између различитих делова мозга и промене у мерама мождане активности.
„Ова студија показује да су одређене области мозга у посебно високом ризику од оштећења насталих због крвног притиска, што може помоћи у идентификовању људи који су у опасности од когнитивног пада у најранијим фазама”, изјавила је коауторла студије, професорла Џоана Вордлоу са Универзитета у Единбургу.
(Индекс)