Одраније је познато да дивље свиње у југоисточној Немачкој имају високе износе радиоактивног цезијума, што се често приписивало катастрофи у Чернобиљу 1986. Док су се код других животиња смањили, из мистериозног разлога су се задржали у вепровима, што је познато као „парадокс дивље свиње”. Према најновијем истраживању, за ову појаву су уз нуклеарку крива и тестирања атомског оружја средином 20. столећа, пише Science Alert.
Радиоактивно загађење које доспе у околину након нуклеарне несреће представља значајну претњу екосистемима. Након чернобилске катастрофе пре 37 година дошло је до повећања контаминације радиоактивним цезијумом, посебно цезијумом-137, чије је време полураспада око 30 година. Но, полуживот стабилнијег изотопа (цезијум-135), који може настати нуклеарном фисијом, траје дуже од два милиона година. Према претходним проучавањима, цезијум-135 и цезијум-137 могу указати на извор самог цезијума. Висок износ упућује на експлозије нуклеарног оружја, а низак на нуклеарне реакторе.
Стога су радиоеколог Феликс Штегер са Универзитета Лајбниц у Немачкој и сарадници направили анализу цезијума у 48 узорака меса дивљих свиња које су од 2019. до 2021. прикупили ловци из 11 области Баварске. У 88 посто испитаних узорака меса био је виша износ од законског прага. Kористећи однос цезијума-135 и цезијума-137, истраживачи су утврдили да је тестирање нуклеарног оружја одговорно за 12 до 68 одсто контаминације у узорцима. Упркос томе што је Чернобиљ главни извор, отприлике четвртина узорака је имала значајан удео цезијума из нуклеарног оружја.
С обзиром на то да се дивље свиње хране на специфичан начин, попут потраге за тартуфима, апсорбовале су различите количине контаминације из оба извора, што је допринело да и даље буду радиоактивне. „Ова студија илуструје да спровођење атмосферских нуклеарних опита пре 60-80 година још утичу на удаљена подручја, дивље животиње и људске изворе хране”, закључили су научници. Истраживање Disproportionately High Contributions of 60 Year Old Weapons-137Cs Explain the Persistence of Radioactive Contamination in Bavarian Wild Boars објављено је у часопису Environmental Science & Technology.
(Индекс)