Први пут у свету амерички научници су недавно управљали океанским беспилотним дроном опремљеним камером, који изгледа као роботска даска за сурфовање, кроз средиште урагана четврте категорије који је прелазио преко Атлантског океана. Упечатљиви снимци које је објавила Национална управа за океане и атмосферу (NОАА) показале су како се мали уређај борио са 15 метара високим таласима и ветровима бржим од 190 километара на сат унутар урагана Сем.
На снимцима се виде тамно небо и валови који бацају дрон. Аутономно возило назива се saildrone, а направила га је истоимена компанија. Дрон покретан ветром, дужине 7 метара, има посебно дизајнирано „крило урагана” које му омогућује да издржи сурове услове у средишту урагана док прикупља податке за научнике. Према компанијској интернетској страници, дрон може мерити брзину и смер ветра, барометарски притисак, температуру, салинитет, влажност и још много тога. Дрон је слао податке у NОАА.
Циљ пројекта је да се разумеју физички процеси да би се боље предвидели ови екстремни климатски догађаји и људи се припремили за њих. Очекујемо побољшање модела предвиђања брзог интензивирања урагана, рекао је у саопштењу научник из NОАА Грег Фолц. Брзи развој, кад оркански ветрови ојачају у неколико сати, озбиљна је претња обалским заједницама, а прикупљени подаци помоћи ће у побољшању модела, додао је он.
Научници упозоравају да климатске промене загревавају океане и чине урагане снажнијима, што представља све већи ризик за насеља на обалама мора и океана. Овај робот може ући тамо где ниједан истраживачки брод никад није могао. Унутрашњост урагана раније су снимали само авиони. Погледајте снимак на: https://www.youtube.com/watch?v=6B-uwpZD454.
(Извор Зимо)