Како ви рачунате облетнице, поштовани читапоци? Штампана „Галаксија” је напунила пет година, ускоро ће приредити тођенданско славље. Поклоне не примамо, претплатама се радујемо. И тако стигосмо, све бежећи од почетка, до 20. броја који је пред вама. Па изволите:
Трећи смер
СПЕРМИЋИ ANTE PORTAS
Или сербски сперматозоиди, или нема умножења (и обожења)! Ма то је фашизам! Шта ли ће на то рећи мушке (па и женске) полне ћелије, ако их уопште неко приупита. А ја и даље дубим на глави.
Станко Стојиљковић
(Раз)говорник ЕКСКЛУЗИВНО
ЧУДОТВОРАЦ ВИДА
„Знате, мени се изненада јавила мисао да стварам људска ткива од умрлог човека, која се називају донорска ткива, а узимају се у мртвачници, и да саздам вискозну воду у тим ткивима. Наиме, ми знамо, сви лекари знају то, да се човек 80 до 90 одсто састоји од воде. Но ми можемо из те воде, знајући да она постоји, да побудимо наше компактно тело и све друго у том смислу. Вода има велику улогу у томе. Узмемо ли од истог човека, или од неког другог, на пример парче коже и пресадимо га другом живом човеку, оно бива обавезно одбачено. Док у ткиву те исте коже. у којој смо саздали вискозну воду, то парче преживљава као сопствено, штавише оно се постепено увећава и на то место израста његова сопствена кожа”, каже у ексклузивном разговору за „Галаксију” чувени светски офталмолог проф. др Ернст Мулдашев, творац чувеног алоплата, који се увелико примењњује у регенеративној медицини код дотле неизлечивих болести (ока, срца, мозга и других).
Милан Д. Тасић
Преумљење Земље ЕКСКЛУЗИВНО
ПОБРАТИМСТВО У СВЕМИРУ
Ми смо еволуциони калеидоскоп који концентрише четири милијарде година еволуционе историје у краткотрајни бљесак што освјетљава широка пространства космоса. Идеја биоцивилизација нам помаже да разумијемо нашу ефемерност не као апсолутни крај, него само физички крај, кроз чију пукотину остаје довољно простора за аутопоезију биоцивилизација.
Предраг Слијепчевић
По глави читаоца
KОЛЕKЦИОНАРKА ЕКСКЛУЗИВНО
Госпођа Мадлена Зептер верује у своју мисију: она жели да предање сачува и настави, да га покаже другима, да пред очима савременика отвори закључана врата иза којих влада поетика прошлог, вредног и лепог. Изабрани предмети њене колекције су парчићи, делићи старог света кога више нема, па Kолекционарка конзервирајући њихову реткост, финоћу израде и лепоту као да свесно бежи од пролазности, осредњости и немаштовитости којим нас тако обилно засипа савремено доба у коме живимо.
Неда Тодоровић
ULTIMA VERBA
Али наше је путовање открило још једно моћно својство. Не само да намештај прича причу, он је и пише. У свом најширем смислу, уметност обликује стварност.
Тома Лапра
Склапање памћења ЕКСКЛУЗИВНО
ПТЕРАНОДОНИ РУСИЈЕ
Први проналазак птеросауруса у Русији догодио се 1911. године у слојецима касне креде Пензенске области. Пронађени фрагмент вратног пршљена (холотип Bogolubovia orientalis) по традицији се приписивао представницима птеранодонтида и аждархида. Нови проналасци из касне креде Саратовске области омогућили су да се утврди истовремено постојање две подврсте птеросауруса – аждархида и птеранодонтида. У птеранодонтиде је убројан други таксон птеросауруса Волге, Volgadraco bogolubovi. У ову групу такође спада и богољубовија. Нова открића доказују да су птеранодонтиди били успешна и широко распрострањена група птеросауруса из касне креде.
Александар Олегович Аверјанов
Максим Савич Архангељски
Мртав угао
ЕНЕРГЕТСКА ЛУТАЊА
Према проценама „Енергопројекта” и Економског института из 2016. године, вредност електропривреде је 14 милијарди евра. Од интереса је упоредити ову процену с годишњим приходом на основу продаје електричне енергије домаћим потрошачима. Србија увози електричну енергију по ценама које премашују 500 EUR/MWh, али су средње великопродајне нешто ниже. Ослањајући се на великопродајне цене електричне енергије из августа 2022. у Немачкој (397 EUR/MWh) и на податак о годишњој потрошњи електричне енергије у Србији 2021. године (28.100 GWh), долази се до прорачунске вредности годишњег прихода већег од 11 милијарди евра. Овакав исход не говори у прилог приватизацији по горе наведеној цени.
Слободан Н. Вукосавић
Империја хемија
СМРТОНОСНИ УKУЋАНИН
Идентификован је као други највећи узрочник канцера плућа, после пушења и у Европи је одговоран за отприлике 20.000 смрти годишње, што је око 9% од укупног броја смрти од канцера плућа, а 2% свих канцера. Због тога су многе земље спровеле националне кампање мерења радона и усвојике препоруке о дозвољеним границама излагања у стамбеним зградама и на радним местима.
Игор Челиковић
Екософија
ОБНОВЉИВО ПУЊЕЊЕ
У блиској будућности може се очекивати да инсталисана снага различитих електрохемијских извора енергије буде приближно од 1 до 2 тераватсатa (TWh). Дневна потреба за електричном енергијом за пуњење електрохемијских извора достизаће око 1,5-3 тераватсатa , што одговара сагоревању 130-260 милиона тона нафте или, рачунајући просечну месечну потрошњу домаћинства (500 киловатсати), месечно снабдевање 3.000.000 до 6.000.000 домаћинстава. Да би електрохемијски извори енергије оправдали епитет еколошки прихватљивих, за пуњење се мора користити електрична енергија само из обновљивих извора.
Бранимир Гргур
Архимедова тачка
БЕСКОНАЧАН ХОД
Полазећи из неке тачке на Мебијусовој траци, мрав прелази једну петљу али га то не доводи тамо одакле је кренуо, већ наглавачке, тек на пола пута кроз пун круг. Након две петље, вратио би се на почетак – али му се врти у глави. Постала је предмет проучавања не само у математици, већ и у другим научним дисциплинама, уметности, инжењерству, архитектури, литератури, музици, психоанализи. Међу математичарима, пак, деценијама кружи виц на тему: „Зашто гуска прелази преко Мебијусове траке”? Одговор: „Да би прешла на исту страну”. Миодраг Петковић
Аргусов поглед
ЧЕМУ УНИВЕРЗИТЕТ
Хуманистичко образовање је, заправо, најважнији облик образовања. Оно се бави артикулацијом циљева, тиме које циљеве треба поставити (што зависи од тога ко смо и шта смо, шта хоћемо) и како се одређује и мери квалитет тих циљева. Техничко образовање се бави средствима, како остварити циљеве који су, по претпоставци, већ постављени. Али ово да су, или да би били, да би могли бити „већ постављени”, подразумева много.
Јован Бабић
Дигитални цунами
НАУKА ЧАТУРАНГЕ
На крају, ако пажљиво погледамо било ког шахисту, приметићемо све одлике научника – немирни интелект, фуриозну радозналост и одбијање да се било која идеја, теорија или принцип узме здраво за готово. Kао што је воћна мушица постала уобичајени модел организма у генетици, тако је и шах постао Drosophila melanogaster људског разума.
Петар Нуркић
Виртуелни рај
ДАНТЕОВА ДОЛИНА
(или уметност вештачке интелигенције)
То ће постати визуелни претраживач и визуелна енциклопедија помоћу које ћемо разумети слике, и примарни алат који користимо за наше најважније чуло, вид. То је права технолошка трансформација, и ускоро ће се иста техника користити за помоћ при дизајнирању аутомобила, изради закона, писању кода, компоновању звучних записа, прављењу светова за забаву и подучавање, и конкретизацији ствари које радимо као свој посао од кога живимо.
Горан Станковић
Авантуре тастатуре
КВАР НА ДАН
Сваки уређај се поквари, пре или касније. Ако у кући имате пуно опреме, онда је малтене стално понешто покварено. Још сте и срећни ако одмах видите шта не ради, лако ћете то поправити или заменити. Незгодно је ако се дешавају чудне ствари, а није вам јасан узрок. Али срећом има и примера када вам опрема коју сте пројектовали омогући да предвидите квар и отклоните га пре него што се деси.
Дејан Ристановић