СУНЧЕВА АВЛИЈА

ЕКСПЛОЗИЈА НА СУНЦУ

406 pregleda
NASA

Шта се то догађа на нашој матичној звезди?

У петка је на југоисточном рубу Сунца забележена огромна еруптивна проминенција. Она је, заправо, настала с друге стране, иза Сунчевог диска; будући да је била тако близу руба, јасно се могло видети да нам стиже акција, упозорила је страница Earth and Sky. Експлозија се догодила око 9 сати по нашем времену. На снимку се може видети избацивање короналне масе (CME), тј. еруптивне проминенције, но то није било усмерено према Земљи.

У међувремену је активно подручје АR3270, које астрономи прате протеклих неколико дана, а појавило се нагло, постало магнетски сложеније, да би се потом поделило на два дела и почело стварати ерупције. Из њега је експлодирала највећа ерупција поменутог дана. У наредна 24 сата активно подручје АR3272 било је водећи извор ерупција. Од 10 сунчевих бљескова забележених током дана испалило шест је било категорије C. Kоронална шупљина, која се дан раније појавила на северној хемисфери, у петак је готово додиривала Сунчев средишњи меридијан и ускоро ће постати геоефективна, што значи да ће својим брзим соларним ветровима утицати на Земљу.

„Соларни догађаји наставиће да се појачавају како се приближавамо соларном максимуму 2025. године, а то ће утицати на наше животе и технологију на Земљи, а и на сателите и астронауте у свемиру”, написала је научница Никола Фокс из НАСА.

Тренутно постоје четири активна подручја на страни Сунца окренутој према Земљи. Earth and Sky је прогнозирала да у петак и суботу, постоји око 55% шанси за сунчеве бљескове категорије C, 25% за бљескове више категорије М и 5% шансе за бљескове највише категорије X. Штa се то збива са Сунцем? НАСА је у августу 2022. објавила да је Сунце постало активније него што се предвиђало. Никола Фокс, одсека за хелиофизику, на својем блогу је тада написала да је Сунчева активност брзо порасла и да је већ премашила предвиђања, иако нас од врхунца циклуса дели пар година.

„Соларни догађаји наставиће да се појачавају како се приближавамо соларном максимуму 2025. године, а то ће утицати на наше животе и технологију на Земљи, а и на сателите и астронауте у свемиру”, написала је дотична научница. Ствар је у томе да се Сунце приближава врхунцу соларног циклуса који траје око 11 година, у току којег активност расте и опада. Активност се, иначе, мери бројем Сунчевих пега на површини, које се броје сваки дан од 1755. године. Током тих 11 година оно пролази кроз соларни минимум”, када има најмање пега, и соларни максимум”, када има највише пега.

Тренутно се налази у 25. циклусу, који је започео у децембру 2019. године. Тада су, ретроспективно гледано, научници идентификовали соларни минимум. Соларни максимум и минимум не јављају се у савршено тачним временским интервалима, тако да их је могуће препознати тек накнадно, када прођу. А када нам се учини да је досегло минимум, увек се може догодити да активност после буде још слабија. Следећи соларни максимум требао би се догодити негде од новембра 2024. до марта 2026., а највероатније око јула 2025. Јачина сунчевих циклуса, такође, варира са одређеним правилностима, јачањима и слабљењима у дужим циклусима (графика доле).

Сунчева олуја која је 2012. замало погодила Земљу била је најмоћнија у монулих 150 година, а да нас није промашила, савремену би цивилизацију вратила у 18. столеће. На срећу, промашила је, а погодила летелицу STEREO-A, осматрачницу која је није уништена јер је одлично опремљена за такве догађаје. Била је тек мало слабија од оне која је узроковала тзв. Карингтонов догађај, у току којег су 1859. отказали телеграфи у Европи и САД. Тада су неки телеграфисти доживели струјне ударе, а поларна светлостсе видела све до Хаваја.

Да је олуја из 2012. Погодила Земљу, ко зна шта би се догодило јер не зависи све само од снаге олује. Поред осталог, важан је смер магнетског поља. Ако је супротан смеру Земљиног магнетског поља, узроковаће веће промене у магнетском пољу и покренути јаче индукције струје и јаче поремећаје. Савремена технологија, у сателитима и другим уређајима, врло је осетљива на соларне олује, које могу изазвати велике штете. Стога је веома важно да се прате свемирске временске прогнозе и да се уређаји на време искључе.

Другим речима, узбуђења тек предстоје.

(Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар