МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЕЛЕКТРОНИ У НЕУРОМРЕЖИ

Visited 267 times, 1 visit(s) today

Тим научника са Слободног универзитета у Берлину смислио је поступак израчунавања почетног стања Шредингерове једначине помоћу вештачке интелигенције

Циљ квантне хемије јесте да предвиди хемијске и физичке особине молекула на основу положаја њихових атома у простору, чиме се избегавају лабораторијски огледи који захтевају значајне ресурсе и време. Генерално се то може постићи решавањем чувене једначине аустријског нобеловца Едвине Шредингера, али у пракси је тако тешко извести.

Недавно је вештачка интелигенција (AI) коришћена за решавање Шредингерове једначине у квантној хемији. Тим научника са Слободног универзитета у Берлину смислио је поступак израчунавања почетног стања једначине помоћу вештачке интелигенције (AI), према скорашњим резултатима студије објављене у часопису Nature Chemistry. Речени метод дубоког учења немачких истраживача у стању је да оствари комбинацију рачунарске успешности и тачности без преседана, наводи се у извештају.

Вештачка интелигенција је променила многа технолошка и научна подручја – од рачунарске графике до науке о материјалима. „Верујемо да наш приступ може значајно утицати на будућност квантне хемије, каже професор Франк Ное, предводник тима који је неуронску мрежу уредио на нов начин да представља таласне функције електрона. Ова неуронска мрежа, наиме, може да научи сложене обрасце кретања електрона око атомског језгра.

Др Јан Херман са Слободног универзитета, који је замислио суштинске одлике метода коришћеног у студији, објашњава да је специјална особина таласне функције електрона антисиметрија, што значи да су ово својство морали да уграде у неуронску мрежу. Поменута карактеристика, позната као „Паулијев принцип искључења (према немачком нобеловцу Волгангу Паулију), навела је ауторе да свој приступ назову „Паулијева мрежа. Уграђивање темељних закона физике у вештачку интелигенцију од суштинске је важности, јер је тако она оспособљена да испоручује смислена предвиђања у датом подручју научних истраживања.

Visited 267 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар