Tim srpskih lekara je pronašao gen gljive koji je odgovoran za pojavu rezistentnosti na lekove protiv gljivičnih infekcija, što bi trebalo da pomogne da se brzom i tačnom dijagnostikom izbegne smrtni ishod koji one mogu da izazovu.
Gošća Jutarnjeg programa, dr Aleksandra Barać sa Klinike za infektivne i tropske bolesti, dobitnica nagrade „Za žene u nauci”, napominje da je tim srpskih lekara uspeo da detektuje gen, odnosno, njegovu mutaciju koja je odgovorna za pojavu rezistencije gljiva roda aspergilus na antimikotike.
„To jeste jedan mali korak u dijagnostici, ali samim tim to povlači veliki korak u kliničnom procesu lečenja pacijenata. To je grupa azola, lekova koji su prva linija u lečenju gljivičnih infekcija i najčešće ih primenjujemo, a da zapravo, ni ne znamo da je ta gljiva izolovana iz uzorka krvi ili tkiva osetljiva ili neosetljiva na taj lek. Međutim, ovom dijagnostikom koja je brza i jednostavna, a koju smo mi razvili, pošto smo detektovali koji je to gen odgovoran, omogućili smo da se da šansa drugim lekovima koji će brže dovesti do izlečenja”, napominje dr Barać.
Kada u svakodnevnom govoru pomenemo gljive, ili gljivice, kako ih obično nazivamo, uglavnom pomislimo na infekcije koje zahvataju nokte ili kožu, dodaje gošća Jutarnjeg programa. To je pak, u slučaju ovih mikroorganizama najmanji problem. Problem su invazivne gljivične infekcije koje mogu dovesti i do smrtnog ishoda, najčešće kod pacijenata koji su imuno kompromitovani, a to su hematološki pacijenti, pacijenti posle transplantacije ili HIV pozitivni pacijenti.
Brzo i jednostavno
Doktorka Aleksandra Barać ističe da straživanje ne bi bilo moguće bez pomoći „Loreala”, Uneska i Ministarstva za nauku, koji su dodelili sredstva i novčanu nagradu koja će biti iskorišćena da se studija sprovede do kraja. Svi antimikrobni lekovi su izuzetno skupi i pogotovu je njihova primena u invazivnim stanjima kod sistemskih infekcija dugotrajna, tako da je i ekonomski aspekt ovog otkrića veoma važan jer je omogućeno da se brzom dijagnostikom utvrdi koje lekove treba primeniti i tako sačuvati život pacijenta, ali i dosta novca, kaže na kraju gostovanja u Jutarnjem programu, dr Aleksandra Barać.
(Izvor RTS)