Научници тврде да су осмислили апликацију за мобилне телефоне која може с високом прецизношћу детектовати заразу ковидом-19 путем анализе гласа. Ради се заправо о моделу вештачке интелигенције (AI) са 89% тачности, приступачне цене, који би се могао користити у земљама с ниским приходима где су PCR тестови скупи. Резултати се добијају за мање од минуaе, а стручњаци наводе да су поузданији од неких брзих тестова (lateral flow test).
С обзиром на то да инфекција ковидом обично утиче на горње дисајне путеве и гласнице, истраживачи су одлучили да анализирају промене у гласу људи. „Ови обећавајући резултати показују да се помоћу алгоритма AI-ја и снимкa гласа може с високом прецизношћу одредити који је пацијент заражен цовидом”, рекла је је Вафа Аљбави са Универзитера Мастрихт у Холандији, а преноси Sky News. „Такви тестови могу бити бесплатни. Штавише, омогућују удаљено, виртуелно тестирање и дају резултате за мање од минута. Могу се користити, примерице, на улазу неких великих скупова јер омогућују брз преглед посјетилаца.”
Технологија је смишљена на темељу података апликације COVID19 Sounds Универзитета Кембриџ, односно на 893 аудиоузорка 4.352 здраве и болесне особе. Испитаници су дали податке о својој историји болести и навели да ли су пушачи и затим снимали респираторне звукове; попут кашљања и читања кратке реченице. Метода анализе гласа названа Mel-spectrogram је након тога идентификовала различите одлике снимљеног садржаја.
„Резултати показују значајан напредак у тачности дијагностиковања ковида-19 у поређењу са најсавременијим тестовима као што је тест латералног протока”, казала је Аљбави. „Тест латералног протока има осетљивост од само 56%, али стопу специфичности од 99,5%. То значи да ће тест латералног протока чешће погрешно означити заражене особе као негативне него наш. Другим речима, са AI LSTM моделом можемо пропустити 11 од 100 заражених који би наставили да шире инфекцију, док би тест латералног протока пропустио 44 од 100 случајева.” Осетљивост неког теста показује колико он може тачно да идентификује заражене ковидом, док се специфичност односи на исправно идентификоврање оних који га немају. Специфичност је обично већа од осетљивости. Другим речима, вероватније је да људи имају лажно негативан него лажно позитиван тест.
(Индекс)