МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ХЛАДАН МОЗАК БОЉЕ РАДИ

176 pregleda

Често чујемо да је хладноћа добра за наше здравље, али знате ли које добробити наше тело и ум имају од ниских температура? Откривамо вам 10 предности шетње по хладном времену, због којих још више волимо јесен и зиму.

1. Имамо више енергије

Желите ли да пуцате од енергије? Изложеност ниским температурама, на пример шетња по хладноћи, испуниће вас енергијом и бићете енергични још сатима након што се вратите у топло. Да би хладноћа имала такав ефекат, не морате дуго да јој будете изложени. Довољно ће бити и неко кратко време – зато идите на брзо ходање.

2. Боље спавамо

Људи који пате од несанице имају вишу телесну температуру па ће спавање у лагано расхлађеној просторији, на идеалној температури од 16 до 20 степени Целзијуса, помоћи да боље спавају и они који пате од несанице, али и сви други.

3. Хладноћа подстиче сагоревање калорија у смеђем масном ткиву

Смеђе масно ткиво производи топлину и сагорева масноће, а код беба служи за регулисање телесне температуре. Kод одраслих се смеђе масно ткиво налази у мањим количинама.

4. Мозак нам ради боље

Доказано је да под високим температурама људи много ређе доносе веће, сложеније одлуке. Топло време брже исцрпљује наше резерве глукозе, а како глукозу користимо у менталним процесима, њен недостатак утиче на нашу способност доношења одлука.

5. Због чистијег ваздуха боље дишемо

Јесен и зима значе опроштај од лошег квалитета ваздуха и високог нивоа кисеоника уобичајених у пролећним и летњим месецима. Због свежег, чистог ваздуха ово доба године идеално је за боравак у природи, дуге шетње и дубоко дисање.

6. Савршене температуре за трчање

Јесте ли се икада питали зашто се маратони одржавају у касну јесен? То је зато што је по нижим температурама лакше и пријатније трчати. Трчање по врућем и влажном времену делује врло исцрпљујуће на наше тело. Истраживања су такође доказала да по хладноћи трчимо брже, што значи да за краће време можемо сагорети више калорија. И не заборавите да се обучете слојевито!

7. Хладноћа смањује упале и тера инфекције

Упала мишића често се ублажава стављањем леда на отечено и болно место. А исти учинак имају и ниске температуре ваздуха. Многи атлетичари у лечењу упала и повреда користе криотерапију, односно терапију ледом, што значи излагање екстремно хладним температурама. Боравак напољу чини нас отпорнијима. То је зато што се број ћелија које се боре против инфекција заправо повећа када боравимо на хладноћи.

8. Осећамо се боље у сопственој кожи

По хладном времену не морамо да бринемо о томе како изгледамо у бикинију, што нам заправо повећава самопоуздање. То је такође доба године у коме размишљамо о вежбању због доношења новогодишњих одлука.

9. Више ценимо дане који долазе

Истраживања су показала да људи који живе у подручјима у којима је увек топло и сунчано заправо нису срећнији од других. Људи су најбољег расположења након дужег раздобља хладнијих и тмурнијих дана. Зато, радујте се јер топли и сунчани дани ће опет доћи.

10. На хладноћи нема инсеката

Ниске температуре убијају инсекте као што су комарци, што значи да не морате да се браните од тих ситних напасника, који могу да пренесу и болести.

(Извор Б92)

О аутору

administrator

Оставите коментар