Хладно време добар је изговор да се избегне свакодневно трчање, али ново истраживање указује на то да се вежбањем на нижим температурама сагорева више масноћа, барем кад су у питању краће вежбе високог интензитета. У студији спроведеној на 11 гојазних добровољаца умерене физичке спреме показало се да је оксидација липида, што је технички израз за сагоревање масти, била три пута већа кад су вежбали на температури око нуле у поређењу с вежбањем у топлотно неутралном окружењу на око 20 степени Целзијуса.
Сви добровољци су на обема температурама били подвргнути стандардним вежбама високоинтензивног интервалног тренинга (HIIT), односно вежбању у ком се у краћим интервалима смењују вежбе високог интензитета и релаксације. „Ово је прва позната студија која истражује учинак ниских температура на акутни метаболизам током интензивног интервалног тренинга”, написали су научници канадског универзитета Лореншн. Али за сада није утврђено да вежбање на хладноћи има дугорочнији учинак на убрзавање метаболизма. С обзиром на то да се ради о студији спроведеној на малом узорку испитаника и са свега неколико HIIT тренинга, прерано је извлачити трајне закључке, али знанственици се слажу да је реч о занимљивој почетној тачки истраживања о тому на који начин температура амбијента може да утиче на сагоревање калорија.
Познато је да су интензивне интервалне вежбе, независне од температуре, веома ефикасне у сагоревању масти. Пошто је вежбање кључно у смањењу ризика од дијабетеса, кардиоваскуларних и бројних других болести, важно је да што више знамо о тому шта чини ефикаснуу и корисну вежбу, а шта не, написали су научници. Истраживање је објављено у часопису Journal of Applied Physiology.
(Извор Н1)