АТИНСКИ ТРГ

И ЗА ГУСАНА И ЗА ЧОВЕКА

Visited 154 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Много је примера који показују да, ако бића раде као тим, могу постићи више и боље, уз мање труда, једноставно користећи законе природе и радећи заједно. Зар се то не односи и на људска бића, која су такође део природе?

Стара енглеска изрека каже: Оно што је добро за гуску добро је и за гусана”, што значи да је оно што је добро за једну особу добро и за другу. Обратимо ли пажњу на понашање гусака, можемо пронаћи још много тога што можемо научити од њих. Посебно се то односи на њихов невероватан дух сарадње и заједничког рада.

Јесте ли примијетили, на примјер, да јато гусака у лету твори формацију у виду слова „В”? Птица на челу савладава највећи отпор ваздуха, чиме олакшава лет целом јату. Следећи предводницу, друге птице се смештају у степенастој формацији иза врхова крила птица у јату јер их узлазна струја ваздуха тако најбоље подиже. Иако се чини да гуске следе вођу јата док елегантно једре небом на својим селидбеним рутама, не ради се о хијерархијском положају.

Чланови јата стално се смењују на челу формације; кад се птица предводница умори, враћа се на крај формације, а њено место заузима друга која се дотад одмарала на зачељу. Тиме се оптерећење равномерно распоређује и јато може летети око 70 % дуже без одмора. Тако цело јато доприноси делотворности лета, а заједнички лет има већи учинак од збира њихових појединачних летова.

Будући да се летом у степенастој формацији смањује отпор ваздуха, смањује се и погонска енергија потребна за лет па се значајно штеди енергија. Сликовито речено, то је попут кретања утабаном стазом у снегу, како је то рекао британски истраживач птичјег лета Стивен Португал. Захваљујући таквој сарадњи, птице могу путовати стотинама километара дневно.

Али, није све у учинку. Јато показује и саосећање. Kада се која од птица у јату разболи или буде рањена, уз њу још две гуске напусте формацију и прате је да би јој помогле и заштитиле је док се не опорави или угине.

Супротно идеји да је природа окрутна, научници све више увиђају други механизам осим ривалства: сарадњу. Можемо је видети код гусака и код пингвина. Много је примера који показују да, ако бића раде као тим, могу постићи више и боље, уз мање труда, једноставно користећи законе природе и радећи заједно. Зар се то не односи и на људска бића, која су такође део природе?

Иштван Орбан

(Нова акропола)

Visited 154 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар