Научници су открили нову врсту минерала у стени из рудника у Kорнволу, у Великој Британији, која је извађена пре 220 година.
Минерал тамно зелене боје, назван „керновајт” по древној корнволској речи која означава име тог округа у Енглеској, открио је тим научника из лондонског Природњачког музеја на челу са Мајком Ремзијем. Ремзи је рекао да је пре више од 100 година откривање нових минерала била честа појава у Kорнволу, када су у том округу многи рудници још увек били активни, преноси Sky news.
Стена у којој су научници открили „керновајт” била је од 1964. године део музејске збирке, али се првобитно сматрало да се у њој налази „лироконит” – редак плаво-зелени минерал откривен и на другим локацијама у Kорнволу, али и у неколико европских земаља. Стена је ископана у руднику „Вил Горланд” у корнволском селу Сент Деј. Тај рудник је радио од 1790. до 1909. године, а сада је на том месту изграђен стамбени комплекс.
Sky news наводи да су, према познатим подацима, пронађени „керновајт” и још један примерак у приватној колекцији једини узорци тог минерала на свету. „Нема ничега више. То је угашен локалитет, не можемо тамо да се вратимо. Оно што имамо јесте нека врста мале временске капсуле”, рекао је Рамзи. Стотинама година научници су сматрали да су зелени кристали варијације „лироконита”, али је тим на челу са Ремзијем доказао да „керновајт” има другачију хемијску структуру и да зато може бити класификован као нови минерал.
Сваке године у свету буде откривено око 100 нових минерала, али је врло ретко да они буду сачињени од великих и разнобојних кристала као што је случај с новом корнволском врстом, додаје Sky news. Иначе, рудници калаја су имали важну улогу у економији Kорнвола, поготово у средњем веку, а почетком 19. века су откривене и залихе бакра. Средином 19. века експлоатација бакра и калаја почела је да слаби, тако да је 1909. у потпуности прекинута. Изградњом железничких пруга почетком 20. века туризам је постао најважнија грана корнволске економије.
(Извор Б92)