У Јапану постоји мањак васпитачица и наставног особља, па су они који раде преоптерећени.
Темпо развоја вештачке интелигенције и радује и плаши. Многи предвиђају да ће нас она оставити без посла, тј. да ће роботи заменити људе у многим делатностима. И док се незапосленост већ одавно у целом свету препознаје као горући проблем, у једном вртићу у Токију, због недовољног броја радника специјализованих за рад са децом, управо је помоћ робота више него добродошла.
У Јапану постоји мањак васпитачица и наставног особља, па су они који раде преоптерећени. Зато је у једном вртићу у Токију у току тестирање робота као високотехнолошког решења за тај проблем. Тестирање се одвија у оквиру предузетничког пројекта и у сарадњи са научним особљем Универзитета Гунма.
„Зато је велика ствар имати робота за
помоћника. То је велико растерећење за
нас васпитаче, а деци је веома забавно
да проводе време са роботом. Нарочито
воле да га имитирају.”
У пројекту учествује специјално дизајнирани робот у облику меде, који је назван Вево. Вево уме да дочекује и поздравља децу, да их појединачно идентификује и да им измери телесну температуру. У Јапану се деци у вртићима обавезно мери температура два пута дневно. Током дневног одмора, сензори смештени у дечје креветиће бележе ритам срца и све телесне покрете, укључујући покрете плућа током дисања. Аларм упозорава васпитачице уколико сензори детектују било какве аномалије.
„Мерење телесне температуре и мониторинг деце током дневног одмора само су део онога што се може поверити роботима. Било би од велике помоћи да се дозволи високоразвијеној роботици да поведе рачуна о бројним дневним дужностима”, сматра Нобуаки Наказава, професор Универзитета Гунма и саветник на овом пројекту.
Васпитач Хироми Јамамото сматра да је и за време дневног спавања неопходно контролисати и чувати децу. „Зато је велика ствар имати робота за помоћника. То је велико растерећење за нас васпитаче, а деци је веома забавно да проводе време са роботом. Нарочито воле да га имитирају”, каже Јамамото.
Министар за здравље, рад и социјалну политику наглашава да специјализовано радно особље недостаје широм Јапана, али да се мањак посебно осећа у Токију, где један пријављени кандидат може да бира између пет понуда за посао. Зато се, осим у вртићима, увелико ради на интегрисању оваквих система и у домовима за стара лица.
(Извор РТС)