МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЈЕЛЕНСКА РИКА У ВРШЦУ

Visited 224 times, 1 visit(s) today

Животиње су здраве и одлично су се прилагодиле у новом станишту на Вршачким планинама.

Рика европског јелена поново се чује са Вршачких планина, након што је пре пола века истребљен људским немаром и криволовом. Крдо, које је из Румуније увезено у фебруару добило је подмладак. Пројекат повратка ове племените животиње на Вршачке планине се остварује. Од фебруара до данас крдо од 50 јелена, увезених из Румуније, увећано је за 21 теле. Животиње су здраве и одлично су се прилагодиле у новом станишту на Вршачким планинама.

„Од 40 кошута, 21 кошута се отелила. Уобичајено је да приликом транспорта због стреса, због далеког пута, проценат преживљавања односно тељења буде нешто мањи. Међутим, ми смо имали незнатно више од 50 посто, то је нешто чиме смо изузетно задовољни“, каже Бранислав Станковић, извршни директор у ЈП Војводина шуме за ловство. „Они овде имају све услове који су им потребни четири хранилишта, пашњаке, природна појилишта, нисмо имали болести, никаквих проблема нисмо имали до сада, све иде по плану“, објашњава Жељко Сушец, директор Шумског газдинства „Банат Панчево“.

На овај начин надлежни покушавају да исправе штету начињену једној од најлепших и највећих јеленских врста. Слични пројекти у Северној Америци и појединим деловима Европе дали су одличне резултате. Процес навикавања карпатског јелена на Вршачке планине трајаће још годину дана, а онда ће бити пуштени у дивљину.

„До 2025. планирамо да у отворену природу пустимо 125 јелена. И тако ћемо вратити дуг природи, зато што је јелен људском немарношћу и неодговорношћу истребљен пре 50 година“, нагласио је Роланд Кокаи, директор ЈП Војводина шуме. Јелен, као природни плен, привукао је на Вршачке планине и вука. Овај предатор није непожељан, јер у природној селекцији он успева да савлада само болесну или немоћну дивљач.

(Извор РТС)

Visited 224 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар