Зашто су после пада атомске бомбе остале сенке људи на бетону?
Црне сенке људи и предмета, остале су по плочницима и зградама Хирошиме и Нагасакија. Kад је у јутарњим часовима 6. августа 1945. прва атомска бомба икад коришћена у рату експлодирала изнад Хирошиме, становници су испуњавали своје уобичајене обавезе. Неки од њих су седели и стајали на каменом степеништу испред Сумитомо банке. Један од њих у десној руци је држао штап за ходање. Само неколико секунди касније, нестали су у врелом светлу атомске бомбе, а за њима су остале само њихове сенке.
Последњи тренуци стотина људи сачувани су у њиховим сенкама. Сенке су остале и иза стубова, вентила, бицикала. Сваки предмет који се нашао на путу експлозије утиснут је на његову позадину. Kад је атомска бомба „Мали дечак” експлодирала 1900 метара изнад града, бљесак сјајног, ужареног светла спалио је све што је дотакао. У првом тренутку, након што експлодира атомска бомба, температура у њеном центру достиже неколико милиона степена Целзијуса, у дијаметру од 28 метара. То траје само једну стотинку секунде.
Секунду касније, топлотни талас се шири и уништава сваку органску материју пред собом. Температура у том тренутку је око 5.000 степени Целзијуса. Три секунди после експлозије, температура је око 1.700 степени. Врућина експлозије била је толико интензивна да је избелила све у зони експлозије, остављајући језиве сенке људских силуета на местима где су некад били. Све што се налазило на 300 метара од зоне експлозије било је спаљено у трену. Све унутар радијуса од 1,5 километра од места ударца претворило се у рушевине. Банка „Сумитомо” налазила се само 850 метара од места где се „Мали дечак” сударио са Хирошимом.
Можда најпознатија сенка – која је постала један од симбола Хирошиме, јесте она од особе која седи на степеницама – Hito Kage No Ishii – или „Људска сенка урезана у камену”. То је један од најцеловитијих утисака који је за собом оставила експлозија.
Људска сенка у камену (Profimedia)
Плочници са сенкама углавном су извађени и однети у Меморијални музеј мира у Хирошими. Сада посетиоци тамо могу да виде сенке Хирошиме изблиза као спомен обележја страхота које носи нуклеарно оружје. Већину сенки које нису пренете у Музеј, спрали су киша и ветар. Последице у Хирошими биле су без преседана. Једна четвртина градског становништва страдала је у експлозији, а друга четвртина умрла је у месецима који су следили.
(Извор Национална географија)