ПАНДОРИНА КУТИЈА

ЈУРИШ ОСПИЦА НА БАЛКАН

Visited 736 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Стручњаци тврде да је потребно најмање 95 посто вакцинисаних обема дозама да би се избегло ширење малих богиња, врло заразне болести која се преноси ваздухом и може бити смртоносна. Вирус може узроковати компликације које укључују слепило, отицање мозга и упалу плућа.

Упркос томе што је вакцинисала своје прво дете, Вања је подвукла црту кад је дошао ред на млађег сина и одлучила је да се он неће цепити против оспица. Психолошкиња која живи у Подгорици, главном граду Црне Горе, каже да се предомислила након што је прочитала много ствари у онлајн групи којој припада.Немам поверења у вакцинацију. Недостаје нам информација и едукације, изјавила је ова 44-годишњакиња за АФП и затражила да се њено презиме не наводи. Осећам велику одговорност и није било једноставно донети ову одлуку.

„Ризик избијања епидемије оспица је висок, рекао је за АФП службеник за имунизацију у Светској здравственој организацији Драган Јанковић.Увоз вируса оспица само је питање времена… чим се увезе у подложну популацију, почеће ширење.

Овакав став је све чешћи у Црној Гори која има најнижи број деце цепљене против оспица у свету. Само 23,8 одсто дојенчади у 2020. вакцинисано је обема дозама, подаци су Светске здравствене организације (WHO). Драматичан пад стопе инокулације присилио је стручњаке за јавно здравство да се припремају за скору епидемију оспица у Црној Гори и суседним државама Балкана у којима је цепљење такође опало, у великој мјери због пораста дезинформација, посебно током пандемије ковида-19.

Ризик избијања епидемије оспица је висок, рекао је за АФП службеник за имунизацију у Светској здравственој организацији Драган Јанковић.Увоз вируса оспица само је питање времена… чим се увезе у подложну популацију, почеће ширење. У суседној Северној Македонији 63 посто деце је пелцовано првом дозом цепива за оспице, заушке и рубеолу (ММР), а у Србији 78 посто.

Стручњаци тврде да је потребно најмање 95 посто вакцинисаних обема дозама да би се избегло ширење оспица, врло заразне болести која се преноси ваздухом и може бити смртоносна. Вирус може узроковати компликације које укључују слепило, отицање мозга и упалу плућа, а код нецепљене деце је уочен највећи ризик од развоја озбиљних случајева болести – укључујући и смрт. Ипак, деценијама постоји аверзија према ММР вакцини која је укорењена у раширеним дезинформацијама везаним уз студију из 1998. која је указивала на везу између аутизма и цепива, а у међувремену је научно оповргнута.

Уједињене нације су у више наврата упозоравале да се спрема савршена олуја за нове епидемије болести које се могу спречити, уз пандемију која је пореметила рутинско вакцинисање. И мада су оспице 2019. убиле више од 207.000 људи у свету, у многим су земљама опале стопе цепљења. Стопа пелцовања првом дозом пала је са 86 на 84 посто на глобално између 2019. и 2020, док је према подацима WHO током истог раздобља 70 одсто деце примило другу дозу.

Епидемиолози сматрају да антиваксерски ставови на Балкану настају због неколико чинилаца, а то су неповерење у владу, недостатак озбиљних мера спровођења и поплава дезинформација које су преплавиле друштвене мреже током пандемије коронавируса. У Црној Гори лекари су позвали владу да озбиљније приступи овоме и упозорили да мале новчане казне за родитеље који одбију обвезно цепиво нису довољне да се антиваксерски покрет заустави. ММР вакцина тренутно није услов за упис у школе и вртиће, рекла је за АФП Милена Поповић Самарџић, епидемиолошкиња црногорског Института за јавно здравље.

Готово трећина Црногораца верује у теорију завере по којој лекари и влада настоје вакцинисати децу цепивима која узрокују аутизам, показало је истраживање Ипсоса објављено 2021. године. Исти извештај је утврдио да је више од половине становништва земље уверено да су глобалне елите створиле коронавирус да би срезале популацију планета.

У Србији је вакцина обавезна за упис ученика у школе, али стручњаци кажу да званичници често затварају очи све док их епидемија не присили на реакцију.Држава само треба да следи правила која је сама поставила, рекао је Георгиос Kонстантинидис, шеф Српског удружења педијатара.Али нико то не ради – ни родитељи, ни људи у вртићима који уписују децу преко везе. Србија је последњи пут епидемијом оспица погођена 2017, што је резултирало са 3.800 забележених случајева и 12 смртних исхода, укључујући двоје деце.

Након избијања заразе државни тужиоци покренули су поступке против 43 истакнута антиваксера због изазивања панике, али нитко није осуђен, изјавио је Владимир Цимерман, београдски лекар који је помогао у подизању тужбе. Лекари у Србији све су више фрустрирани што се упозорења игноришу.Недостаје нам друштвена одговорност. Доста ми је свега, поручио је Kонстантинидис. Основна људскост нестала је из овог друштва, чак и глобално.

(Извор Индекс)

Visited 736 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар