Нов метод помаже у отклањању ноћних мора.
Скоро пет одсто популације пати од хроничних кошмара. Они се могу смањити помоћу звучне терапије, наводи се у студији објављеној у часопису Current Biology. Било да сања да није спреман за испит, да је наг на јавном месту, или да му испадају зуби, отприлике једног од двадесет појединаца муче ноћне море које се понављају. Поред тога што узнемиравају, оне могу негативно утицати на сан и довести до лошијег здравственог стања. Ипак, помоћ је на видику. Научници Универзитета у Женеви смислили су како да помоћу звучне терапије смање учесталост страшних снова.
Тренутно, онима који пате од хроничних ноћних мора преписује се ИРТ терапија, која подразумева да пацијент замишља своју ноћну мору – али са позитивним обртом. Док су будни, пацијенти ментално увежбавају измењени наратив. Иако тај приступ за неке може да буде делотворан, трећини пацијената ипак не помаже. У покушају да поправе ефикасност третмана, истраживачи су поделили групу од 36 пацијената тако да једна половина која практикује ИРТ терапију слуша умирујуће звуке док замишља позитивни сценарио свог сна, а потом слуша звуке и током спавања.
Ноћних мора је било мање код обе групе испитаника, али је ефекат био израженији код оних којима су пуштани умирујући звуци. Они су такође имали и радосније снове. „Пријатно смо изненађени јер су испитаници поштовали све процедуре током истраживања”, каже вођа истраживачког тима Лампрос Перогамврос, психијатар Универзитетске болнице у Женеви. Како наводи, кошмари су се убрзо проредили а у сновима је било више пријатних емоција. „Нама, истраживачима и клиничарима, ова открића делују обећавајуће – очекујемо напредак у даљем проучавању обраде емоција током спавања, као и развој нових терапија.” Истраживачи планирају да делотворност терапије звуком испитају међу широм популацијом и различитим групама становништва.
(РТС)