МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КОРОНА МАНИПУЛАТОР

206 pregleda

У новом броју научног часописа Nature Structural and Molecular Biology, научници са Савезног технолошког института ETH у Цириху и са Универзитета у Берну објавили су рад у којем се открива механизам помоћу којег коронавирус манипулира људским станицама како би осигурао своје реплицирање.

Овај научни рад помоћи ће у развоју лијекова и вакцина против коронавируса. Главни научник овог истраживања је хрватски молекуларни биолог Ненад Бан. Према писању Вечерњег листа, реч је о процесу налик на гусарско отимање брода у којем вирус преузима контролу над зараженом ћелијом јер сваки вирус зависи од њених ресурса и молекуларне машинерији да би се размножавао. Овде се, како је објаснио Бан, открива механизам који коронавирус користи како би постигао стварање својих протеина уместо ћелијских, што не само да побољшава стварање нових вируса, већ и смањује имуни одговор против инфекције коронавирусом.Пре наших открића и сличних открића тима научника у Немачкој није се знало како вирус преотме ћелијске капацитете у своју корист. Ови резултати кључно придоносе разумевању животног циклуса вируса SARS-CoV-2 и његове интеракције с нашим ћелијама за инфекције”, говори Бан.

У раду се говори шта се дешава у станици након уласка вируса.Вирус зависи од биолошких процеса у ћелијама да би се репродуковао. Једном кад уђе у ћелије, по упутствима његовог генетичког материјала почне да синтетизује нове вирусе који изађу из те ћелије и инфицирају нове узрокујући симптоме болести. Но, ћелије имају властити одбрамбени систем којим се боре против такве инвазије вируса, то је такозвани први ниво одбране који се догађа у првим минутима након инфекције, пре него што се могу развити антитијела”, казао је Бан.

Због тога вирус, наставља, чим уђе у станицу, мора спречити ћелију да произведе обрамбене молекуле, али истовремено и да је искористи да би се репродуковао.Управо то је сврха првог протеина који вирус синтетизује. Ми смо открили како се тај протеин веже на рибозом да би инхибирао синтезу протеина у ћелији која се покушава борити против вируса”, описује Бан који истиче да, као што је случај са свим активностима што се тиче развоја нових лекова за ковид-19, не може се очекивати да ће се нова сазнања моћи брзо применити.

Њихово откриће, истиче, има две потенцијално корисне примене.Прво, ми сада знамо како припремити вирус који би био мање инфективан тако да променимо карактеристике вирусног протеина број 1, дакле тај ослабљени вирус би се могао користити као вакцина јер не би био способан узроковати озбиљне симптоме ковида-19. Наши резултати су, такође, корисни јер се на основу њих могу развијати нова једињења која ће спречити вирусни протеин број 1 да се веже на рибозом. Такав лек не би сам по себи зауставио вирус, али би омогућио да се наше ћелије успешно боре против вирусне инфекције”, казао је Бан.

(Извор Kликс)

О аутору

administrator

Оставите коментар