МЕЂУ ИЗМЕЂУ

МАЈМУНИ КАО ЉУДИ

Visited 790 times, 1 visit(s) today
Само вас посматрам (Википедија)

Kако се конфликт шири кроз чопор мајмуна? Готово попут епидемије, увек са једним агресивним појединцем који започиње конфликт и инфицира остале који се придружују свађи. Слично је и међу људима.

Истраживачи Едвард Ли, Брајан Данијелс, Давид Kракауер и Џесика Флек проучавали су динамику конфликата у мајмунским чопорима и пронашли да се иза обичног животињског конфликта крије много сложенија структура.

Дужина трајања свађе је окарактерисана
првом интеракцијом и њеном јачином. Остало
се преноси попут епидемије и у епизодама.

Прво, потпуно је немогуће претпоставити ко ће се придружити конфликту, али ни предвидети крај свађе међу мајмунима. Њихова запажања су објављена у Journal of the Royal Society Interface.

Kракауер истиче да ако конфликт гледамо као заразу, можемо очекивати да ће је потпиривати сваки новоинфицирани. Другим речима, сваки нови учесник једноставно продужава време трајања свађе. Тако су Ли и колеге пронашли да свађе међу мајмунима расту и постају снажније чим се неко други придружи. Дакле, нису индивидуалци ти који контролишу дужину свађе, већ везе међу посвађаним појединцима.

Замислите да треба да приредите велику вечеру. Питате се до када ћете морати да останете будни? Ако су званице заузете те недеље, свака особа ће доћи у различито време и остати барем сат времена. За сваког појединачног госта додајте укупно трајање његовог боравка. Е, сад замислите да свака од тих особа жели да поприча са осталим гостима пре него што крене кући.

Ако је тешко да се догоди неколико конверзација у исто време, онда вечера мора да траје довољно дуго док сваки пар не добије шансу да поприча, чиме се знатно повећава дужина трајања вечере. Исто је и у свађи међу мајмунима.

Оно што је најзанимљивије јесте да истраживачи наводе да  „велики конфликти брзо губе контролу”, али и да се „готово идентичан шаблон” може приметити у људским конфликтима. Дужина трајања свађе је окарактерисана првом интеракцијом и њеном јачином. Све остало се преноси попут епидемије и у епизодама, а Флак то назива „печатом колективног памћења“.

(Извор Б92)

Visited 790 times, 1 visit(s) today

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар