МЕЂУ ИЗМЕЂУ

МЕДУЗЕ ПРОТИВ СТАРЕЊА

Visited 258 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Научници у Шпанији су открили генетски код „бесмртне медузе” – створења способног да се стално враћа у стање младости.

Надају се да ће тајну њихове дуговечности моћи да искористе против старења људи. У студији, објављеној у часопису Proceedings of the National Academy of Sciences, Марија Паскал-Торнер, Виктор Квесада и њихове колеге са Универзитета у Овиједу, мапирали су генетски низ turritopsis dohrnii – једине познате врсте медуза која се може више пута „враћати у живот”, односно у фазу ларве, и то после полне репродукције. Као и друге врсте медуза, и t.dohrinii пролази кроз дводелни животни циклус, живећи на морском дну током асексуалне фазе, где је њена главна улога да остане жива током времена оскудице хране. Када су услови прави, медузе се размножавају парењем. Иако многе врсте медуза имају неку способност да „преокрену старење” и врате се у фазу ларве, већина их губи ову способност када достигну сексуалну зрелост, написали су аутори. Али, то није правило и за јунака наше приче – медузу латинског назива turritopsis dohrnii.

„Знали смо да је ова врста у стању да направи мали еволуциони трик можда за 15, 20 година”, рекао је Монти Грејем, стручњак за медузе и директор Института за океанографију Флориде, који није био укључен у истраживање. Овај трик је овој врсти и донео надимак „бесмртне медузе”, што је израз за који Грејем ипак признаје да је помало претеран. Нова студија је имала за циљ да разуме шта је ову медузу чинило другачијом упоређујући генетичку секвенцу turritopsis dohrnii са оном коју има turritopsis rubra, и која јој је близак рођак, иако нема способност да се подмлађује након сексуалне репродукције.

Оно што су открили је да turritopsis dohrnii има варијације у свом геному које га могу учинити бољим у копирању и поправљању ДНК материјала. Такође се чини да су боље сналази у регенерацији и у одржавању крајева хромозома који се називају теломере. Показало се да се код људи и других врста дужина теломера скраћује са годинама. Грејем је, међутим, изјавио да истраживање нема непосредну комерцијалну вредност. „Не можемо да гледамо на то као, на откриће које ће нам омогућити да направимо крему за подмлађивање коже од медуза.То има више везе са разумевањем процеса и функционалности протеина који помажу овим медузама да избегавају смрт. То је један од оних радова за који мислим да ће отворити врата новој линији студија коју вреди наставити”, закључио је Грејем.

(РТС)

Visited 258 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар