Једна од најпознатијих биљака месождерка, венерина мухоловка (dionaea muscipula), већ је сама по себи довољно фасцинантна, а сада су научници открили још једну њену невероватну особину – приликом затварања листова она ствара мерљиво магнетско поље.
Најновије истраживање могло би помоћи стручњацима да боље разумију како биљни свијет користи магнетске сигнале за комуникацију или за упозорење о обољењу. Научници одраније знају да биљке користе електричне сигнале као неку врсту живчаног система. Сумњали су да у ту сврху користе и магнетизам, али је било тешко евидентирати такав процес, пише ScienceAlert.
Године 2011. Покушали су да региструју магнетско поље око необичне биљке amorphophallus titanium коју понекад називају и „цвет леша” јер има врло неугодан мирис. Kористили су атомске магнетометре који могу открити најмање флуктуације у магнетском пољу. С обзиром на то да су примијетили да биљка ствара скоро неприметно магнетско поље, казали су како ће следећи пут радити анализу на некој другој, мањој биљци.
„Успели смо показати да акциони потенцијали у вишећелијском биљном систему производе мерљива магнетска поља, што раније није било потврђено”, казала је физичарка Ане Фабрикант са Универзитета Јохан Гутенберг (ЈГУ) у Немачкој. „Акциони потенцијали” су, заправо, брзи налети електричне активности, а венерова мухоловка може имати више таквих окидача. Наиме, ако ту биљку додирнете, озледите, изложите топлоти или хладноћи, тада се покрећу њени акционии потенцијали.
Стручњаци су током овог истраживања користили топлотну стимулацију за активирање електричне активности и помоћу магнетометра мерили магнетске флуктуације. Измерили су висину магнетске активности која је упоредива са снагом нервих импулса код људи, односно која је милион пута слабија од Земљиног магнетског поља. „Осим доказа о постојању те појаве, наша открића утиру пут ка разумевању молекуларне основе биомагнетизма биљака”, пишу истраживачи у студији. „У будућности ће се магнетометрија користити за проучавање електричне сигнализације на великим удаљеностима код различитих биљних врста и за развој неинвазивне дијагностике биљног стреса и болести”, додали су. Истраживање под називом Action potentials induce biomagnetic fields in carnivorous Venus flytrap plants објављено је у часопису Scientific Reports.
(Извор Индекс)