Наш млади научник из Новог Сада са два пројекта на листи најбољих из вештачке интелигенције у свету.
Организација Уједињених нација за образовање, науку и културу (УНЕСКО) и Међународни истраживачки центар за вештачку интелигенцију (IRCAI) објавили су листу топ 100 изузетних пројеката из целог света који користе вештачку интелигенцију за подршку остваривању 17 циљева одрживог развоја Уједињених нација. Мијат Kустудић, наш млади научник из Новог Сада, остварио је изузетан успех јер је с два пројекта, у два тима, уврстио своја решења међу најбоља у свету. Први као вођа кинеског тима, а други као експерт у холандском тиму. Решења која је понудио ушла су два пута на поменуту листу.
Поред ова два пројекта који су га својим решењима сврстала међу најбоље у свету на пољу вештачке интелигенције, и протеклих година Мијат Кустудић је низао успехе. Године 2020. био је вођа мешовитог српско-кинеског тима (ФТН Нови Сад-Универзитет Шенжен) који је освојио сребрну медаљу у „Интернет +” такмичењу, међу 6,3 милиона такмичара и 1,47 милиона екипа. Добитник је награде Универзитета Шенжен за изузетне доприносе (2020), а добио је и награду Владе покрајине Гуангдонг (Kина) за изузетног страног студента (2021). Од међународне организације JCI је одабран за младог лидера Србије у области предузетништва. Као члан немачког тима 2017. године помагао соларној електрификацији Либерије, једне од најсиромашнијих држава на свету. За постигнуте резултате Немачка покрајина Баден-Виртемберг га је наградила стипендијом. Његови научни радови су објављени у врхунским светским часописима.
У Либерији
Kао вођа тима Универзитета Шенжен (Kина), осмислио је пројекат CDNBye који креира алгоритам за решавање проблема недовољног пропусног опсега сервера и проблем директног (живог) преноса у видео-индустрији. Чланови тима су проф. др Бен Ниу, главни супервизор и стручњак за вештачку интелигенцију, и Тинг Xие, главни инжењер. Други пројекат је Инвестициона платформа Cyan Reef холандског тима. Решење користи алгоритме вештачке интелигенције и ствара платформу која управља инвестиционим капиталом. Посебно користан алат је усмерен на крајње кориснике и на сегмент корисника који су углавном искључени из традиционалних услуга управљања капиталом (млађи и купци с нижим/средњим приходима). Чланови тима су проф. др Vlado Kysucky и Marian Tarnavskyi, инвестициони банкари.
Kонкуренција за улазак на листу топ 100 у свету била је изузетно јака, надметали су се, поред осталих, НАСА, GIZ Gmbh, UN DPPA, УНИЦЕФ, многобројне компаније и универзитети. Највише учесника било је из САД, Велике Британије, Kанаде, Немачке итд. Пројекат CDNBye једини је кинески који је ушао на листу. Сви пројекти могу се наћи на веб страници: https://ircai.org/global-top-100/results/, а објава на кинеском језику Шенжен универзитета на: https://mp.weixin.qq.com/s/Y0e2ZmboajMsuJj5XWoO0w.