МЕЂУ ИЗМЕЂУ

МИШЈИ МОЗАК КАО ЉУДСКИ

196 pregleda
Artist representation of neural net

Истраживачи који се баве неуронауком мозга проучавали су мишји мозак који је величине зрна песка и објавили су тродимензионалну мапу мозга миша. Сматра се да је структура мишјег мозга врло слична људској. Мапа и основни подаци, који су доступни јавности, приказују више од 200.000 неурона и пола милијарде неуронских веза који се налазе у мозгу миша.

Истраживање је део програма Machine Intelligence from Cortical Networks, чији је циљ побољшање алгоритама машинског учења и вештачке интелигенције повратним инжењерингом мождане коре, која је одговорна за више функција код сисара, попут планирања и закључивања. Научници са Медицинског колеџа „Бејлор и Универзитета Принстон направили су највећи 3D дијаграм мозга миша. У једном кубном милиметру мозга миша налази се око 200.000 можданих ћелија и скоро 500 милиона синапси. Да би се направила мапа мозга, било је потребно око пет година, а пројекат је имао три фазе.

Истраживачи су се усредсредили на визуелни енокортекс, област мозга која је кључна за визуелну перцепцију. Прикупили су податке који мере типичну активност мозга миша док је још био жив у првој фази, а снимљено је више од 70.000 фотографија активних можданих ћелија. Добијени подаци у истраживању су јединствени јер укључују снимке образаца активности проузрокованих разним сложеним визуелним надражајима, Јутјуб снимака, холивудских филмова, за око 75.000 можданих ћелија у истом волумену мозга који је коришћен за креирање мапе, која је доступна јавности.

Научници су исекли мали део мозга на више од 25.000 ултратанких делова, а затим су електронским микроскопом снимили више од 150 милиона фотографија високе резолуције. Мапа ће бити од непроцењиве вредности за научнике који желе да сазнају како мозак обрађује информације, а и за истраживаче који покушавају да схвате како лечити болести мозга.

(Извор РТС)

О аутору

administrator

Оставите коментар