Kолико год да су резултати студије лоши, важно је да истраживачи нису пронашли доследну везу између употребе мобилног телефона и покретљивости, величине и облика сперме. Да би одговорили да ли близина мобилног телефона утиче на број сперматозоида, истраживачи са Универзитета у Женеви (UNIGE) проучавали су сперму 2.886 швајцарских мушкараца старости од 18 до 22 године. Сви учесници су регрутовани између 2008. и 2021. године и научницима су редовно доносили узорке сперме, а одговарали су и на упитник о свом здрављу и начину живота, посебно о броју сати које су провели на својим телефонима и где су их држали када их нису користили.
Студија је објављена у Fertility and Sterility, а према њеним налазима, број сперматозоида и концентрација сперматозоида били су значајно већи у групи мушкараца који су користили мобилне телефоне само једном недељно. За мушкарце који су рекли да користе своје телефоне 20 или више пута дневно, истраживачи су открили да имају 21 одсто већи ризик од мањег броја сперматозоида, као и 30 одсто већи ризик од ниже концентрације сперме, што је број сперматозоида. у милилитру сперме. Мушкарци који су користили телефон чешће од 20 пута дневно имали су још вец́и ризик од горе наведених, а били су и тежи и са вишим индексом телесне масе (BMI).
С обзиром на то колико су мобилни телефони саставни део нашег свакодневног живота, ови подаци могу бити забрињавајући, али студија је такође показала да држање мобилног телефона у џепу панталона није повезано с мањим бројем сперматозоида. Поред тога, важно је да истраживачи ове студије нису пронашли доследну везу између употребе мобилног телефона и покретљивости, величине и облика сперматозоида. „Иако је број сперматозоида важан, способност пливања, здрава нетакнута ДНK и правилан облик је једнако важна ствар”, рекла је Алисон Kембел, главни научни званичник Care Fertility за CNN.
Још један занимљив аспект студије је да је веза између употребе телефона и броја сперматозоида полако слабила током 13 година студије. Према истраживачима, овај однос је био најизраженији између првог периода истраживања, а затим се постепено смањивао. Истраживачи су написали да је то потпуно у складу са преласком на нове технологије, углавном са 2G на 3G и 4G, и смањењем излазне снаге мобилних телефона, преноси Вечерњи.хр.
(Тико Арамјан/Shutterstock)
(Н1)