МЕЂУ ИЗМЕЂУ

МОНСТРУОЗНА ЦРНА РУПА

235 pregleda
Getty Images

Научници са британског Универзитета Дархам открили су огромну, ултрамасивну црну рупу посматрајући њено деловање на пролазећу светлост, а за појава се зове гравитационо сочиво. У студију је био укључен мемачки Институт Макс Планк. Реч је о једној од досад највећих црних рупа у свемиру. Рзководилац истрааживања др Џејмс Најтингел, рекао је за BBC да се и сам мучио да схвати колико је велика. Астрономи кажу да је, чак, 30 милијарди пута већа од нашег Сунца и да је прва чија је величина измерена помоћу гравитационе леће. Студија је објављена у часопису Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

„Ако погледате ноћно небо и пребројите све звезде и планете које можете видети и ставите их у једну тачку, то би био делић постотка величине ове црне рупе. Она је већа од већине галаксија у свемиру”, нагласио је Најтингел. Додао је да њено откриће гура наше разумевање астрономије до крајњих граница, али је поставио и занимљиво питање. Kако се формира овако велика црна рупа у само 13 милијарди година постојања свемира? Откриће је започело 2004. године када је професор Аластер Еџ са Универзитета Дарам приметио дивовски светлосни лук прегледајући слике галаксија. Студија је користила слике изузетно високе резолуције с Hubble телескопа и универзитетских DiRAC COSMA8 суперкомпјутера за даље истраживање и потврду постојања црне рупе.

„Пронашли смо врло посебан светлосни зрак који је путовао изузетно близу црне рупе. Био је на удаљености од отприлике 40 милијарди пута већој од Сунца до Земље, што је у астрономском смислу веомо мало”, објаснио је Најтингел. На крају је нагласио да би коришћење гравитацијских сочива могло омогућити откривање много више црних рупа ван нашег локалног свемира и открити како су те егзотичне појаве еволуирале у космичком времену.

(Зимо)

О аутору

administrator

Оставите коментар