МЕЂУ ИЗМЕЂУ

МОРСКИ ЛЕК ЗА БУБРЕГЕ

82 pregleda
Shutterstock

Особе у чијој исхрани су заступљенији морски плодови вероватно су изложене мањем ризику од развоја хроничних проблема са бубрезима, показала је нова научна студија. Истраживањем је установљено да се конзумирање омега-3 масних киселина из плодова мора може повезати са мањим ризиком од развоја хроничних болести бубрега и са споријим пропадањем функције бубрега. Занимљиво је да резултати студије, објављени у часопису The British Medical Journal, указују и на то да омега-3 масне киселине које налазимо у биљној храни не нуде једнаку заштиту.

Стручњаци са аустралијског Џорџ института за глобално здравље и Универуитета Нови Јужни Велс кажу да њихова најновија открића упућују на то да би људи у исхрану, ако су у могућности, требало да укључе и плодове мора. Научници су анализирали резултате ранијих студија. На основу биомаркера сазнали су колико су појединци конзумирали омега-3 масних киселина. Проучили су информације о 25.570 учесника истраживања из 19 претходно спроведених студија. Свеукупно се, током отприлике 11 година праћења њихових здравственог стања, код њих 4.944 или око 19 одсто развила хронична болест бубрега.

Истраживачи су открили за 13 одсто мањи ризик од развоја хроничне бубрежне болести у групи која је највише конзумирала омега-3 полинезасићених масних киселина (n-3 PUFA), у поређењу са онима који су их конзумирали најмање. Занимљиво је, кажу истраживачи да није пронађен позитиван утицај конзумирања омега-3 масних киселина биљног порекла, које се могу пронаћи у орашастим плодовима, семенкама и зеленом лиснатом поврћу, и болести бубрега.

„Виши нивои n-3 PUFA добијених из плодова мора научници су повезали са нижим ризиком од развоја бубрежних болести, премда такве повезаности није било у случају уношења у организам n-3 PUFA биљног порекла”, написали су аутори. Оно што су закључили је да њихови резултати иду у прилог чињеници да омега-3 полинезасићене масне киселине из плодова мора имају важну улогу у превенцији развоја хроничних бубрежних болести.

(Н1)

О аутору

administrator

Оставите коментар